ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Začíná nový pořad o příběhu starého dřeva Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Začíná nový pořad o příběhu starého dřeva Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
1 m 48 s / 23. 10. 2020

Staré a oslabené stromy, které čeká už jedině pokácení. Jejich příběh ale může pokračovat dál, a to díky umu a znalostem zlatých českých ručiček. Jedním z takových je Robert Gross se svým projektem Wowood, který dává mrtvému dřevu novou šanci. Výsledkem jsou unikátní interiéry, které přežijí celé generace. Kam ale s takovými výrobky? Přeci do horského apartmánu! Celou proměnou chátrajícího hotelu Javor v Železné Rudě vás provedeme v osmidílné sérii pořadu Stavba není sen 3 – Javor apartmán. Každý pátek na TVbydleni.cz a na Televizi Seznam.

„Mnoho let se koukám všude kolem sebe a sbírám dřeva, která už nikdo nechce. Vozím je všechny do své stodoly a nechávám přirozeně schnout. To, co na nich příroda vyčarovala, vidím jako absolutní unikát a jedinečnost jejich příběhu. Když z takového dřeva někomu udělám stůl, nechápe, jak jsem to udělal,” vysvětluje Gross.

Už několik let je hojně skloňované slovo „kůrovec“, tisíce stromů už kvůli tomuto škůdci museli lesníci odtěžit. Materiál pak většinou skončí jako levné palivové dříví.

„Pro mě je to stejně citlivé, ale našel jsem cestu, jak jeho parazitování proměnit v jedinečný nábytek, který dá dřevu jeho funkci na další desítky let,“ dodává Gross.

Příběh stromů a hotelu Javor v Železné Rudě. Tak by se dala ve zkratce nazvat série třetí řady pořadu Stavba není sen. V osmi dílech nahlédneme do tvorby interiéru, který je celý čistě ze dřeva, kamene a skla. S kamerou se podíváme pod ruce truhlářů, kteří pečlivě každý strom přetvoří v něco jedinečného. Z prožraného kmene se rázem stane konferenční stůl nebo rám na zrcadlo.

Nezůstane však jen u dřeva, v apartmánu Javor najdete i moderní prvky jako je velkoformátová dlažba, která je vsazena i do kuchyně na pracovní desku. Zaměříme se i na dekorace z přírodních mechů nebo starých lyží ze 60. let.

Samotný apartmán vzniká v podkroví bývalého Hotelu Javor v centru Železné Rudy, který byl roky prázdný a hyzdil centrum města. Pod názvem „Železná Ruda se mění“ je to třetí objekt, který se rozsáhlou rekonstrukcí mění na byty. Spolu s ním je dokončený bývalý Hotel Plzeň (dnes Rezidence Klostermann) a pracuje se na projektu Rezidence Skalka.

Sledujte nový pořad Stavba není sen 3 - Javor apartmán každý pátek na TVbydleni.cz a Televizi Seznam.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu