Přemkovy rychlé rady pro zahrady - 2. série, 5. díl - Založte si nový trávník. Je lepší klasický výsev, nebo travní koberec?
Budujete novou zahradu a nevíte, jak docílit krásného trávníku? V zásadě máte dvě možnosti. Buď položíte hotový koberec, nebo trávník vysejete. Každý způsob má své pro a proti. Záleží ale také na tom, kolik péče chcete novému trávníku věnovat.
Výsev trávníku je tradiční způsob zakládání zahradní plochy. V současnosti je možné zakoupit široký sortiment travních směsí v různé kvalitě a pod různými značkami. Většinou obsahují minimálně čtyři druhy trav. Promyslete si, jakému účelu má budoucí trávník sloužit a také zohledněte podmínky daného místa. Při výsevu ale musíte počítat s tím, že požadovaný výsledek se může dostavit leckdy i až po druhé sezóně a ani tím si nemůžete být zcela jisti.
Travní koberec je oproti tomu vysetému velmi rychlý. Položen je během několika hodin, a navíc je ihned připraven k užívání. V podstatě několik málo dnů po položení po něm můžete chodit. Travní koberce mají velmi dobré využití u novostaveb, v předzahrádkách či u rodinných domů.
„Výsev trávníku je dobrý nápad, ale ne vždy. My doporučujeme dělat výsev na jaře a na podzim, ovšem dost často se to nepovede. Pokud si pak spočítáme náklady, práci a energii vynaloženou na to, aby byl trávník skutečně hezký, vychází lépe pokládka travního koberce,“ říká odborník na zahrady Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Pro správný růst travního koberce je nutné dobře připravit půdu, vylepšit její vlastnosti substrátem, pískem, či humusem podle toho, co je potřeba. „Spousta lidí si myslí, že pokládkou travního koberce vše začíná i končí. I o tento trávník je ale potřeba důkladně pečovat. Důležitá je příprava pozemku či použití vhodného substrátu. Ideální doba pro položení travního koberce v našich končinách je pak od května do září,“ říkán Písař.
Po pokládce travních pásu je třeba plochu důkladně prolít vodou, uválcovat a několik málo dnů počkat, až tráva prokoření. Poté už můžeme trávník prvně posekat a začít užívat. Následně ale musíme dbát i na vhodnou závlahu, vertikutaci a jednou za čas přidat substrát. Pro sekání takového trávníku je nejvhodnější vřetenová sekačka, která příliš nepoškodí konečky trávy. Osvědčené postupy a kroky není dobré podcenit, vyhnete se pozdějšímu zklamání.
Důležité je dodržovat také pravidelný přísun vody. „V létě bychom neměli trávník sekat příliš na krátko, vhodná zálivka představuje 4 litry vody na m2 na den a zalévat výhradně na noc, koncem září je pak potřeba zálivku snižovat. Zalévání vydatně, ovšem jednou za tři dny, je vhodné spíše pro starší trávníky. Nové by měly dostávat častější a menší zálivku,“ dodává Přemysl Písař.