ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Brno od pondělí přijalo skoro 500 žádostí o družstevní bydlení

Brno od pondělí přijalo skoro 500 žádostí o družstevní bydlení

Brno od pondělí přijalo skoro 500 žádostí o družstevní bydlení
7. 10. 2018
#bydlení #hypotéka #čtk
další
skrýt

Brno od pondělí do dnešního rána přijalo téměř 500 žádostí o družstevní bydlení. ČTK to řekla Radka Loutková z tiskového oddělení magistrátu. Lidé a město založí družstvo, které si vezme hypotéku na stavbu bytů. Zájemci mohou podávat vyplněné formuláře přes web města do konce letošního roku. Potom vznikne ze zájemců pořadník. Město chce družstevním bydlením pomoct získat byt mladým lidem do 36 let, kteří nemohou získat hypotéku, ale mají na splácení.

Brno začalo přijímat elektronické žádosti v pondělí. "Během prvního dne se přihlásilo do projektu 370 zájemců," informovala Loukotová. Ve čtvrtek ráno jich bylo přes 450 a v pátek ráno přes 470. Zájemci se mohou hlásit do konce roku, první dva měsíce roku následujícího se bude vyhodnocovat, zda žadatelé splňují podmínky. Během několika let by se takto mohly dostat k hypotéce na byt stovky lidí.

Projekt družstevního bydlení tkví v tom, že město spolu se zájemci založí družstvo, které si vezme hypotéku na stavbu bytů. Nacházet se budou na městských pozemcích. Jakmile bude hypotéka splacena, město z družstva vystoupí a byty přejdou na jejich obyvatele.

Zájemci musejí splnit několik podmínek. Hlásit se mohou lidé s českým občanstvím nebo z členského státu Evropské unie ve věku od 18 do 36 let. Příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého. Zájemce také nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti, například z finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny.

Vklad žadatale do družstva je od 400.000 do 700.000 korun. Původní vklad družstevníka se odečte od ceny bytu včetně pozemku a zbylou část lidé uhradí v měsíčních splátkách na hypotéce.

Za vhodná místa pro stavbu družstevních bytů město považuje lokalitu Na Kaménkách v městské části Černovice, na Kamenném vrchu v Novém Lískovci nebo na Západní bráně ve Starém Lískovci. Do roku 2030 by tam mohlo vzniknout až 1500 bytů, z nichž by zhruba polovina mohla sloužit pro družstevní bydlení. Zbytek by mohl být pro seniory, handicapované a další.

Brno vlastní skoro 30.000 bytů. Je to asi 15 procent z celkového počtu bytů ve městě. Zbytek mají soukromníci. Většinu bytů města spravují městské části, kterých je v Brně 29.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu