ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Chystáte první návštěvu vaší chaty? Poradíme vám, co po zimě zkontrolovat

Chystáte první návštěvu vaší chaty? Poradíme vám, co po zimě zkontrolovat

Chystáte první návštěvu vaší chaty? Poradíme vám, co po zimě zkontrolovat
29. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Začíná chalupářská sezóna. Zima se většinou na našich rekreačních objektech v nějaké míře podepsala Po dlouhé době bez péče bude dům promrzlý a také plný prachu a pavučin. Čeká vás tedy generální úklid. My vám poradíme, na co se po zimě zaměřit při znovu-zabydlování vašich chat a chalup.

Déle trvající mrazy a nadílka sněhu udělají na rekreačních objektech své, obzvláště pokud nejsou v zimě vytápěné a není o ně jakkoli pečováno. Velkým problémem může být například prasklé vodovodní vedení. Důkladnou kontrolou by měl projít také komín a v neposlední řadě i střecha a okapy.

U komínu zkontrolujte, jestli je řádně vyčištěný a zda v něm neuvízlo mrtvé zvíře, nebo není jinak ucpaný. Poté udělejte zkoušku ohně a ověřte, zda má komín ten správný tah. Vůbec není od věci pozvat kominíka.

Jako další se vrhněte na kontrolu oken, střechy a okapů. Především střechy v zimě zatěžuje sníh, jeho tání i silný vítr. Koukněte, zda je oplechování nepoškozené, a to i u komínu. Případné poškození střechy je třeba neprodleně opravit. Okapy řádně vyčistěte od napadaného listí a jehličí.

Kontrolou by měl projít také hromosvod a odvětrávací tvarovky a anténní průchod.

Pozornost je třeba věnovat i slané vodě z posypů cest, která když krystalizuje, zvyšuje svůj objem a poškozuje především omítky. Pokud zjistíte, že rozmrzající voda hnula se základy, pořádně větrejte, aby stavba vyschla. 

Zprovozněte rozvody vody. Po důkladné kontrole otevřete kohoutky na studenou vodu a nechte je otevřené. Následně otevřete hlavní ventil. Poté nechte několik minut téct vodu z otevřených kohoutků a potom je zavřete, takto odstraníte z trubek vzduch. Koukněte také, zda mrazem nepraskla záchodová místa, zda vedení vody a případného topného systému nebyly poškozeny. Samozřejmostí je zapnutí elektřiny, případně plynu.


Dobré je také zkontrolovat pitnost vody, obzvláště v případě, že se pozemkem či jeho částí při tání prohnalo více vody. Zkontrolujte zakrytí studny a funkčnost čerpadla. Odeberte vzorek a odvezte na hygienu. Též zkontrolujte a případně vyčistěte odpady a sifony.

V interiéru rekreačního objektu zkontrolujte všechny stěny, stropy, hlavně pak kouty, obzvláště ty, co jsou zakryté nábytkem. Se zprovozněním elektroinstalace je třeba vyzkoušet všechny vypínače, svítidla a zásuvky.

Zkontrolujeme též všechny dřevěné prvky, zda nebyly napadené dřevokaznou houbou nebo plísněmi.

Nezapomeňte na dezinfekci kuchyňské linky a lednice, ale i toalety. Všechny textýlie po zimně vyperte, určitě se v nich bude držet plíseň. Objekt větrejte postupně, někdy totiž mohou být stěny stále příliš studené. Intenzivní větrání by způsobilo srážení vlhkosti a stěny chaty tak mohou navlhnout. Větrejte proto s každou návštěvou chaty a činnost postupně prodlužujte. Vyhnete se tak tvorbě nechtěných plísní na stěnách.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl