ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Jak se bydlí v malém podkrovním bytě na Starém Městě

Jak se bydlí v malém podkrovním bytě na Starém Městě

Jak se bydlí v malém podkrovním bytě na Starém Městě
24. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Chmelař architekti

Bydlení na Starém Městě v Praze je velmi atraktivní už podle názvu. Navíc, když se jedná o útulný podkrovní byt vytvořený ze staré půdy. Jeden takový se dá najít v blízkosti Staroměstského náměstí. Jedná se o místo s jedinečnou atmosférou. Na stopy české historie tady narazíte doslova na každém kroku.

Byt v nejvyšším patře starého středověkého domu vznikl spojením všech podkrovních místností. Byt představuje spojení moderního bydlení s geniem loci tohoto historického místa.

„Jedná se o byt 3+kk, s velmi nepravidelným půdorysem, který kopíruje půdorys starého domu.  Byt je na půdě domu, který je zasazený do Starého Města,“ říká architekt David Chmelař.  

Interiér je zajímavý tím, že je celý čistě bílý. Má to své důvody. Kvůli památkové ochraně totiž nebylo přípustné vytvářet ve střeše a fasádě nové okenní otvory. Architekti proto museli jako hlavní a jedinou barvu zvolili bílou. Vše pak doplňuje nepřímé osvětlení. Celý podkrovní interiér s malými historickými okny se tak maximálně prosvětlil a už nepůsobí stísněným tmavým dojmem. „Je tady spousta ukrytých ledkových světel, který prostor opticky zvětšují,“ říká Chmelař.

Velmi efektně pak působí některé doplňky, které podtrhují minulost bytu. Jedná se například o umyvadlové baterie, které svým tvarem připomínají zahradní pumpu a umyvadla zase lavor na desce. Veškeré tyto prvky jsou ale zároveň prvotřídní kvality a jejich funkčnost splňuje soudobé náročné požadavky. Zajímavý je i nábytek, který byl sestaven na míru a má velmi atypické tvary. „Byt je velmi nepravidelný, takže jsme volili takový nábytek, který by nepodtrhoval onu nepravidelnost, ale naopak ji okopíroval,“ říká Chmelař.

Díky použití dalších moderních prvků, jako například moderní radiátory a skleněné bezrámové příčky, bylo docíleno kontrastu, ale pouze do takové míry, aby celkové vyznění bytu zůstalo historické a nové zásahy tak nenásilně doplnily genius loci jak místa, ve kterém je dům situovaný, tak i domu samotného.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu