ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Víte, jak velký byt si můžete koupit s průměrným platem ve vašem kraji?

Víte, jak velký byt si můžete koupit s průměrným platem ve vašem kraji?

Víte, jak velký byt si můžete koupit s průměrným platem ve vašem kraji?
17. 12. 2018

Byt o maximální velikosti 52 m² si pořídíte s příjmem průměrného pražského platu. Oproti loňskému roku si pohoršily všechny kraje. Vyplývá to z analýzy, která kombinuje interní data společnosti ChytryHonza.cz s údaji od poradenské společnosti Deloitte, Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Hypoindexu.

“Připadalo nám zajímavé dát tyto údaje dohromady a ukázat tak lidem, jaké jsou jejich aktuální možnosti. Dostupnost bydlení totiž aktuálně nesnižuje pouze růst úrokových sazeb. Z dat je také velmi dobře vidět, že tempo růstu cen nemovitostí je mnohem rychlejší než růst mezd,” říká Nicolas Eich, předseda představenstva ChytryHonza.cz.

S průměrnou mzdou, která činí 36 758 korun, si nejmenší byt pořídíte v hlavním městě. Oproti tomu v Ústeckém kraji, kde je průměrný plat 27 239 korun, si lze teoreticky koupit byt o velikosti až 199 m². To je ale stále o 15 % méně než tomu bylo loni.

Moravskoslezský kraj zaznamenal největší pokles. Zde získáte byt ve velikosti 112 m². Karlovarský kraj patří v tomto případě k nejstabilnějším krajům. Zde je pokles oproti loňskému roku o 1 %.

Sečteno podtrženo: pokud budeme chtít získat hypotéku přes dva miliony korun při 70% LTV, dosáhneme na ní pouze s průměrným pražským platem. S nejnižší průměrnou mzdou, 25 358 korun, která je v Karlovarském kraji, získáme hypotéku v maximální výši necelých 1,6 milionu korun. 

Zdroj: TVbydlení.cz

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu