ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Jak vyhlásit nemovitost kulturní památkou?

Jak vyhlásit nemovitost kulturní památkou?

Jak vyhlásit nemovitost kulturní památkou?
30. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Je váš dům zajímavý natolik, že by se mohl stát kulturní památkou? I to je možné. Poradíme vám, jak jej památkou vyhlásit a kam zažádat.

Kulturními památkami jsou dle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů, nemovité nebo movité věci, popřípadě jejich soubory

  • které jsou významnými doklady historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti od nejstarších dob do současnosti, jako projevy tvůrčích schopností a práce člověka z nejrůznějších oborů lidské činnosti, pro jejich hodnoty revoluční, historické, umělecké, vědecké a technické
  • které mají přímý vztah k významným osobnostem a historickým událostem

Pokud si myslíte, že by se váš dům mohl stát kulturní památkou, podejte návrh na prohlášení za kulturní památku. Tento návrh ale nemusí podávat jen samotní vlastníci objektu, podnět může podat vlastně každý, a to Ministerstvu kultury. To se pak bude nebo nebude věcí zabývat dle svého uvážení. Záleží hlavně na kvalitě stavby a kvalitě návrhu na prohlášení.

Abyste uspěli, je také vhodná spolupráce s Národním památkovým ústavem. Památkáři by vám totiž mohli ještě před podáním návrhu sdělit názor na stavbu a utvrdit vás tak ve vašem úsilí. Ministerstvo s názorem Národního památkového ústavu vždy pracuje.

Pokud se vám vše podaří, dojde k zápisu do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. Tento zápis se ukáže v Památkovém katalogu na webových stránkách Národního památkového ústavu.

V současnosti je v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno přes 300 rejstříkových čísel. Výčet národních kulturních památek je velmi rozmanitý. Nejde jen o hrady a zámky, na seznamu jsou i domky lidové architektury a stavby 20. století.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu