ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Zdevastovaná místa v českých horách se mění na příjemné a moderní destinace

Zdevastovaná místa v českých horách se mění na příjemné a moderní destinace

Zdevastovaná místa v českých horách se mění na příjemné a moderní destinace
18. 4. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Česká horská střediska opět získávají zpět svou slávu. Mnoho příhraničních míst, která kdysi byla vyhlášenými středisky, se po revoluci stala sídlem night clubů či asijských tržnic. Většina slavných hotelů pak začala skomírat a chátrat a střediska přišla jak o českou, tak zahraniční klientelu. Na jiných místech zase zůstaly nevyužívané zemědělské objekty z dob totalitního režimu, ze kterých se začala stávat sídla squatterů a skládek. Teď se tato místa ale mění na moderní lokality, které opět pozvednou atraktivitu příhraničních obcí.

Obce se většinou zchátralé objekty snažily dlouhé roky prodat. Objekty ale desetiletí bez zájmu chátraly a jejich hodnota stále klesala. Většina kdysi slavných objektů pak klesla i pod hodnotu parcely. Nepřála tomu ani situace, kdy Češi začali raději skupovat nemovitosti za hranicemi z důvodu lepších podmínek jak pro bydlení, tak pro sportovní vyžití. Přilákat zájem investorů se podařilo až v nedávné době. Také pandemie přispěla k tomu, že lidé začínají vyhledávat stále častěji rekreační bydlení v přírodě a utíkají z měst na čerstvý vzduch. Navíc spousta lidí také začíná díky nucené izolaci objevovat krásu našich hor.

Šumava

Železná Ruda je šumavskou metropolí. Toto středisko často navštěvují lidé kvůli krásné okolní přírodě, ve které najdeme jezera, lesy ale i vyhlášená lyžařská střediska. Po mnoho let ale byla obec spíše sídlem asijských tržnic a night clubů. Centrum hyzdily zchátralé hotely, vybydlené budovy a zašlé reklamní tabule. Například kdysi slavný hotel Javor v blízkosti ikonické kaple byl léta doslova strašákem. V uplynulých letech ale prošel díky soukromému investorovi rozsáhlou rekonstrukcí, která z něj udělala atraktivní sídlo pro nové majitele nejen víkendových apartmánů. Objekt navíc přispívá k rozvoji obce díky novému přílivu turistů a vizuálně zapadl do konceptu obnovující se obce. U rekonstrukce tohoto objektu byla i naše televize, která stavbu a zařizování jednoho z apartmánů zmapovala v úspěšném pořadu Stavba není sen 3.

Dalším takovým objektem je Hotel Skalka. Léta hyzdil Železnou Rudu, nakonec se ho ale ujal soukromý investor, který nevzhlednou budovu proměnil v architektonicky výjimečnou stavbu, která se objevuje spíše ve slavných alpských střediscích. Také tento projekt můžete vidět v naší televizi, a to v pořadu Developerské projekty.

Krkonoše

Zapadlá obec Vítkovice sice není příliš známou. Leží ovšem v srdci Krkonoš a pyšní se nádhernou panenskou přírodou. Roky tady chátral zdevastovaný statek, bývalé JZD, které se za roky bezvládí proměnilo ve skládku. Přitom se jedná o malebnou obec s krásným kostelem a největším snowparkem v České republice. Díky investorovi, který se zdevastovaného místa ujal, vzniká na místě starého zchátralého statku moderní komplex několika budov, které jsou citlivě postavené po vzoru místní architektury. Místo nabídne nejen ubytovací kapacity, ale také přispěje k celkovému rozvoji obce a vzniku nových pracovních míst. Proměnu lokality můžete průběžně sledovat ZDE.

V obci Vítkovice vzniká ale také další projekt, který nabídne ubytování. Kdysi vyhlášený, ale dnes zdevastovaný hotel Jasmín mění díky rozsáhlé rekonstrukci svou podobu na luxusní rekreační bydlení Yasmin Apartments. Starý hotel tak dostane nový kabát a přispěje k rozvoji této části Krkonoš. Na podobu projektu se můžete podívat ZDE.

Všechny zmiňované projekty mají společné to, že vznikly a vznikají na místech, která ještě v nedávné minulosti byla strašákem a rozhodně si zaslouží víc než jen chátrající budovy. Místa, která v minulých letech hyzdila okolí a byla spíše pro ostudu, tak chytají nový dech. Moderní stavby jednak zlepší celkové prostředí, ale také nabídnou nové možnosti jak místním, tak turistům a přispějí k celkovému rozvoji českých horských středisek.

Doporučujeme také:

Stavba není sen 4 - 1. díl - Příběh proměny malebné krkonošské vesničky

Stavba není sen 4 - 2. díl - Jak roste nový resort v Krkonoších?

Stavba není sen 3 - 8. díl - Odhalujeme designový interiér ze dřeva starých stromů

Stavba není sen 3 - 1. díl - Příběh proměny horského apartmánu a použití starého dřeva v interiéru

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace
Nový díl

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu