ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Nejlépe si nový byt vyberete v Praze 5, nejhorší nabídka zůstává v nejužším centru

Nejlépe si nový byt vyberete v Praze 5, nejhorší nabídka zůstává v nejužším centru

Nejlépe si nový byt vyberete v Praze 5, nejhorší nabídka zůstává v nejužším centru
22. 11. 2018
#bydlení #praha #ekospol
další
skrýt

Zájemci o nové bydlení v hlavním městě nemají lehkou pozici, dostupných bytů je stále méně. Přesto existují lokality, kde je výběr o něco lepší. Nejvíce dostupných bytů nabízí developeři v Praze 5, kde si lidé mohli vybírat z celkem 911 nových bytů. Naopak v nejužším centru Prahy je situace zcela opačná – ceníky developerů jsou zde velmi prořídlé.

Počet dostupných nových bytů v cenících developerů se už delší dobu pohybuje kolem třítisícové hranice. Nabídka tak nepokryje ani celoroční poptávku po novém bydlení. Některé lokality se však tomuto dlouhodobému trendu vymykají. „Nejlepší výběr je aktuálně v Praze 5, kde developeři v cenících nabízejí 911 nových bytů. Na druhou pozici klesla Praha 9, kde je dostupných 742 nových bytů,“ přibližuje prodejní statistiky generální ředitel společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Naopak na druhé straně žebříčku nabízených bytů zůstávají centrální části hlavního města. „Nejméně nových bytů v cenících developerů, celkem 66, najdeme v Praze 1. Jen o 27 více jich pak leží v Praze 2. Je to logické, protože v nejužším centru se staví většinou jen menší komorní projekty s nižším počtem bytových jednotek. Jejich nevýhodou, která se projevuje i v nižších prodejích, je výrazně vyšší cena,“ upozorňuje Korec.

Právě porovnání průměrné ceny s počtem nabízených bytů odhalí jednu zajímavost, která však platí dlouhodobě. V lokalitách s velkou nabídkou dostupných bytů jsou jejich ceny výrazně nižší než tam, kde se nových bytů nedostává. Nejlevnější tak je Praha10 s průměrnou cenou za metr čtvereční 78 486 korun, kde developeři aktuálně nabízí 412 nových bytů. Naopak v Praze 1 průměrná cena narostla až na 175 968 korun za jeden metr čtvereční nového bytu.

„Jasně se tak ukazuje, že pouze dostatečná nabídka velkého počtu nových bytů v okrajovějších lokalitách umožňuje nabízet cenově dostupnější bydlení. Nabídka nových bytů tak jde vstříc poptávce, protože lidé hledající nové bydlení dlouhodobě preferují okrajovější části města uprostřed zeleně s dobrou dopravní dostupností a plnou občanskou vybaveností,“ tvrdí Korec.

Zdroj: EKOSPOL

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu