ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Neschovávejte své knihy do šuplíků a zařiďte si stylovou domácí knihovnu

Neschovávejte své knihy do šuplíků a zařiďte si stylovou domácí knihovnu

Neschovávejte své knihy do šuplíků a zařiďte si stylovou domácí knihovnu
24. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: pixabay,freepik, pinterest
#interier #inspirace #knihovna
další
skrýt

Patříte mezi knihomoly, anebo jen sbíráte knihy a už nevíte kam s nimi. Je na čase pro svazky najít místo. Taková domácí knihovna se totiž může stát dominantou interiéru. Ačkoliv se domácí knihovna jeví jako zastaralá, věřte, že v poslední době se takové kusy nábytku plné knih stávají nezbytným doplňkem pracoven, obývacích pokojů či ložnic. Dali jsme pro vás dohromady několik rad, jak svou knihovnu zařídit co možná nejlépe.

Většinou jde o velmi osobní prostory, proto byste se při zařizování měli řídit především vaším vkusem. Při zařizování knihovny je třeba držet se několika pravidel, aby byl výsledek co nejlepší.

  • najděte vhodné místo
  • sestavte knihovnu
  • roztřiďte literaturu
  • vytvořte si čtecí koutek

Najděte vhodné místo

Prvním krokem je vybrání toho nejlepšího umístění knihovny ve vašem domově. Málokdo má to štěstí, že může věnovat své knihově celou místnost. Spíše je knihovna součástí domácích pracoven a kanceláří nebo je propojena s obývacím pokojem či ložnicí.  Můžete také využít prázdné místo ve vaší domácnosti.

Sestavte knihovnu

Knihovnu mohou tvořit skříně, vitríny, regály, police či vestavěné prvky. V současné době můžete být díky velkému výběru velmi kreativní. Knihovna nemusí být jen hranatý regál s horizontálními policemi. Popusťte uzdu fantazii a z knihovny utvořte zároveň dekorační prvek místnosti. Pokud vám prostor nedovoluje mít velikou knihovnu, stačí i jednoduchá úzká vysoká police. Pokud máte jen pár kousků, je možností i jednoduchá polička.

Roztřiďte literaturu

Pokud už máte místo i nábytek, je důležití vystavit knihy. Dobré je třídit svazky podle žánru, dle abecedy, dle velikosti ale i podle barvy hřbetů. Barevné rozlišení může působit harmonicky a ohromíte tak nejednu návštěvu. Vše je jen pro vás, abyste se v knihovně dobře orientovali. Při řazení ale vždy myslete na estetično, aby vám knihovna doplňovala celkový vzhled pokoje. Pokud máte doma více knih většího formátu, položte je na polici a případně vyskládejte do komínků, vždy s nejmenší knihou na vrchu. Takové uspořádání vypadá netradičně. Knihy krásně poslouží jako dekorace, pokud vždy několik titulů vyberete a necháte je volně ležet na stole či komodě nebo jednoduše na hromádce vedle postele. Spousta knih má velmi zajímavé až umělecké přebaly a byla by škoda, kdyby zanikly v záplavě ostatních knih. Vystavte je proto na samostatnou poličku a vytvořte tak jakýsi obraz. Můžete si také doma vytvořit malou galerii tím, že knihy postavíte titulní stranou směrem ven. Originálním řešením je také vystavit pár svazků hřbetem ke zdi.

Pokud máte doma prostornou knihovnu, nemusíte ji ihned kompletně zaplnit knihami. Volné police často vypadají dobře i samy o sobě či s nějakou dekorací.

Vytvořte si čtecí koutek

V knihovně si vytvořte správné místo k sezení v podobě čtecího koutku, který je důležitou součástí vaší domácí knihovny. Využijte velké křeslo, konferenční stolek, nebo jen sedací polštář a zpříjemněte si tak volné chvíle. Nápady, jak taková koutek zařídit, najdete ZDE.

Pokud se vám do knihovny některé knihy už nevejdou a nevíte co s nimi, popřemýšlejte nad knižní recyklací. Knihy vytřiďte podle obliby a ty, které víte, že už nepřečtěte pošlete do knihovny, anebo antikvariátu.

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu