ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Pár tipů, jak si v našich končinách vytvořit okrasnou zahradu v japonském stylu

Pár tipů, jak si v našich končinách vytvořit okrasnou zahradu v japonském stylu

Pár tipů, jak si v našich končinách vytvořit okrasnou zahradu v japonském stylu
15. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

V japonských zahradách najdeme harmonii, čistotu, jednoduchost a estetiku po vzoru východní filosofie. V našich evropských podmínkách mluvíme spíše o japonském zahradním aranžmá. Jde o jeden z typů okrasné zahrady, jehož kořeny můžeme najít už v 6. století. Díky své meditační atmosféře, kterou tyto zahrady vyzařují, si získaly velkou oblibu.

Japonské zahrady se hodí pro velké i malé pozemky, a navíc nejsou příliš náročné na údržbu. Nezáleží ani na povrchu. Hodí se jak pro kopcovitý tak členitý terén.

Typické pro japonskou zahradu jsou především rostliny stálezelené, takže nejrůznější okrasné trávy, kapradiny, konifery, jehličnaté dřeviny, mechy a sukulenty. Své místo tady mají ale i kvetoucí rostliny jako sakury, rhododendrony, japonské třešně, kamélie, čimišníky, pivoňky, azalky nebo zimolezy, lotosy a magnolie. Co se týká stromů, oblíbené jsou borovice a japonské javory. Důležitou roli hrají také bonsaje.

Podle východní filosofie by měl mít každý prvek v zahradě své místo a smysl. Charakteristické pro tyto zahrady je zmenšené měřítko, to znamená, že japonské zahrady chtějí představit miniaturizovaný pohled na řeky, vodopády nebo hory. Kámen představuje hory a ostrovy, voda je centrem očisty duše a těla a rostliny symbolizují krásu a bohatství Země. Tyto tři elementy vytváří harmonii a energetickou vyváženost.

Základem je přírodní a přirozený vzhled. Proto je vhodné používat především organické tvary, které jsou vlastní přírodě. Vyhněte se geometricky přesným liniím. Velmi často v takových zahradách najdeme nějaký vodní prvek v podobě jezírek, potůčků či vodopádů. Ideální atmosféry docílíte i klasickými japonskými dekoracemi. Mezi oblíbené patří nádobky na vodu, zvonky, lavičky, pítka nebo můstky, sošky a nášlapové kameny. Je třeba ale zachovat princip minimalismu a nic nepřehánět. Při rozmisťování kamenů a dekorací pak nezapomeňte na číslo tři. Symbolizuje zemi, nebe a lidstvo.

Hlavními barvami japonské zahrady je zelená ve všech odstínech, barvy kamene, dřeva, a výrazné růžové, červené a bílé odstíny květů a listů. 

Nezapomeňme na osvětlení, které hraje v atmosféře zahrady důležitou roli. Japonské lucerny, které se vytesávají z přírodního kamene, mají mnoho tvarů a zpracování. Rozmístěte je tak, aby nenásilně osvětlovaly zahradu a vyzdvihly nejzajímavější tvary rostlin a kamenů. Pokud máte na zahradě miniatury chrámů, rozsviťte je také. Zahrada dostane magičtější náladu. Krásně vypadají tradiční lampiony.

Japonská zahrada by měla být o sebepoznání, proto je starost o zahradu nikdy nekončící cestou, která je však o to více příjemná. Není důležité, zda celou svou zahradu přeměníte na zahradu japonskou, nebo zdali takto upravíte jen pár metrů v rohu. Vytvořte si místo, kam se budete rádi vracet a nabíjet se tam energií. V této uspěchané době je to potřeba.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl