Teplé dny o sobě daly vědět a spousta z nás se chystá na napouštění zahradního bazénu. Důležité je si uvědomit, že stejný nápad má v těchto dnech i většina vašich sousedů, a proto je potřeba dodržet určitá pravidla. Mohlo by se stát, že byste si do bazénu mohli napustit rezavou vodu, či ohrozili obecní dodávku vody.
Bazén je vhodné napouštět pozvolna, klidně několik dnů a ideálně mimo odběrové špičky. Pokud bydlíte na malé obci, nezapomeňte, že kapacita vodojemu je zde menší. Když byste začali vy a dalších několik sousedů napouštět větší bazén z řadu, a ještě k tomu v době vrcholícího odběru, mohlo by dojít k velkým problémům s dodávkou vody do nemovitostí v obci. Při plném otevření ventilu na vodovodní přípojce totiž dojde k zrychlení pohybu vody v potrubí vodovodu i v potrubí vaší přípojky. Tam jsou usazené povlaky či drobný nezávadný zákal. Při zrychlení proudění tak může dojít k rozvíření zakalení vody nejen v právě napuštěném bazénu, ale i v potrubí vodovodu, což bude nepříjemné nejen pro vás, ale i pro vaše sousedy. Vhodným řešením je proto dodávka vody cisternou.
Voda z cisterny
Ideální pro napuštění bazénu je zvolit dodávku bazénové vody cisternou přímo z vodárny. Tuto službu nabízí většina vodáren v České republice. Výhodou je, že dodávka bazénové vody cisternou neohrozí odběr pitné vody v okolí. Výhodou je také to, že především děti pak mají z koupání ve vodě z cisterny méně vyrážek a alergií. Cisterny vodáren mají více než 50metrové hadice a vodu dostanou i do zahrad, kam je přívod komplikovaný. Platíte většinou manipulační poplatek, který je v řádu stokorun.
„Cisterna je jistotou, že lidé budou mít v bazénu čistou a nezávadnou vodu. Navíc tento způsob je na rozdíl od napouštění hadicí bezpečnější a majitel bazénu má jistotu, že nezpůsobí problém sobě i sousedům. Pokud by totiž roztočil kohoutek naplno, mohlo by dojít vlivem nárazových změn hydraulických poměrů v potrubí k uvolnění usazenin na stěnách a následnému nežádoucímu zakalení vody. A to nejen přímo v místě odběru, ale někdy i v poměrně širokém okolí. Způsob napouštění z kohoutku navíc není možno použít v lokalitách s nedostatečnou kapacitou vodního zdroje. V případě napouštění z vlastní studny se pak lidé mohou v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami a s tím spojenou případnou likvidací chemikáliemi," uvádí Vodárna Plzeň.
Za službu zákazník zaplatí vodné dle platného ceníku, stočné se neúčtuje. Připočítává se však cena za dopravu a manipulační poplatek. „Bazénů na zahradě přibývá, jen za poslední měsíc (od 16. 4. do 16. 5. 2023) jsme převezli cisternami do venkovních bazénů 888 kubíků vody," uvádí plzeňská vodárna na svých webových stránkách.
Voda ze studny
V případě, že máte zahradu a na ní vlastní studnu, můžete si říkat, že máte vyhráno. Při napouštění z vlastní studny se ale můžete v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami, třeba i těžkými kovy. Voda se také častěji kazí a leckdy pak za chemii na úpravu vody zaplatíte i tisíce. Napuštění vodou ze studny sebou nese také nutnost měření a používání chemie. V první řadě se musí změřit pH vody, které musí být v normě na hodnotě 7,2. Je potřeba šokově ošetřit vodu chlor šokem. Pokud byste viděli, že po jednom dnu by voda byla hnědá, nebo zelená, je ve vodě mnoho železa, manganu a mědi. Především v prvních týdnech je pak potřeba kažodenní měření a pravidelná úprava. Tento postup proto odborníci příliš nedoporučují.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Koupací sezóna klepe na dveře. Jak si udržet vodu v bazénu stále čistou?
Spousta z nás už odzimovala svůj zahradní bazén a netrpělivě vyhlíží koupací sezónu. Vzhledem k aktuálním předpovědím je velmi pravděpodobné, že je velmi blízko. Udržet v zahradním bazéně křišťálově čistou vodu po celé léto je ale mnohdy nadlidská práce. Spousta majitelů si celou sezónu láme hlavu s tím, proč je voda zelená, proč se v ní tvoří nečistoty či proč není průzračná. Máme pro vás několik základních rad, díky kterým bude vaše hladina jak zrcadlo.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak v koupací sezóně udržet váš bazén křišťálově čistý? Máme pro vás několik rad
Udržet v zahradním bazénu křišťálově čistou vodu je mnohdy nadlidská práce. Spousta majitelů si celou sezónu láme hlavu tím, proč je voda zelená, proč se v ní tvoří nečistoty či proč není průzračná. Máme pro vás několik základních rad, díky kterým bude vaše hladina jako zrcadlo.