
Zahrada v červenci – co dělat a na co se připravit?
Zahrady jsou o prázdninách na vrcholu své letní krásy a plní se úrodou. Ovšem i teď potřebují pravidelnou péči. Na co byste neměli zapomenout?
Udržet v zahradním bazénu křišťálově čistou vodu je mnohdy nadlidská práce. Spousta majitelů si celou sezónu láme hlavu tím, proč je voda zelená, proč se v ní tvoří nečistoty či proč není průzračná. Máme pro vás několik základních rad, díky kterým bude vaše hladina jako zrcadlo.
Během léta je každý rodinný bazén v ohrožení. Do vody se logicky dostává spousta nežádoucích nečistot, jako jsou například zbytky opalovacích krémů, trávy, hmyz apod. Aby voda v bazénu zůstávala nezávadná, je třeba ji pravidelně dezinfikovat a chránit.
Před každou úpravou vody je třeba nejprve změřit hodnotu pH a alkality pomocí speciálních testerů, které seženete v každém specializovaném obchodě, ale i v běžném hypermarketu. Podle naměřených hodnot se následně rozhodneme pro správné ošetření a vhodné použití bazénové chemie. I ta se dá koupit v běžném obchodě a dle etikety většinou jednoduše rozpoznáte, kterou chemii potřebujete.
Doporučené hodnoty:
Důležité je také udržovat požadované limity tvrdosti vody. Tento fakt je třeba mít na paměti hlavně při dopuštění vody do bazénu. K napouštění je ideální použít už upravenou vodu. Při napouštění z vlastní studny se totiž můžete v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami, třeba i těžkými kovy. Voda se také častěji kazí a leckdy pak za chemii na úpravu vody zaplatíte i tisíce.
Zahrady jsou o prázdninách na vrcholu své letní krásy a plní se úrodou. Ovšem i teď potřebují pravidelnou péči. Na co byste neměli zapomenout?
Nezbytná je písková filtrace. Ta by měla mít odpovídající výkon. Bez dobrého fungování filtrace nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách čisté, kvalitní a zdravotně nezávadné vody. Pískovou náplň filtrace je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíte pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit.
Velmi moderní součást bazénů je vysavač. Ten odsaje hrubé nečistoty ze dna a stěn bazénu a rovnou se jich zbavuje. Bazénové vysavače se liší se především způsobem manipulace. Na výběr je ruční vysavač, poloautomatický či plně automatický vysavač. U každého modelu je také vždy nutné zhodnotit, jaký máte typ bazénu. Aktuálně jsou na trhu i vysavače bez filtrace, podtlakové vysavače, akumulátorové či na baterie.
Někdy se může stát, že se neuhlídají všechny hodnoty v předepsaných mezích, a výsledkem pak je zkažená bazénová voda. Ta může být buď zelená, mléčná nebo silně zakalená. Když už k takové situaci dojde, musíte začít úplně stejně jako při jarním odzimování.
Na co nezapomenout:
Psali jsme také: