Trávník je třeba pravidelně jednou za týden sekat. Také zelené živé ploty v tuto dobu tvarujte a stříhejte.
Květiny
Červenec je čas kvetoucích záhonů trvalek i letniček. Abyste prodloužili kvetení, odstraňujte květy hned po odkvětu, nasadí totiž ihned další. Nezapomínejte také na přihnojování podle konkrétních potřeb. Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík. Co se růží týká, hlídejte listy, zda je nenapadá plíseň, pokud se přemnoží mšice, stírejte je nebo použijte některý šetrný postřik. Růže pravidelně okopávejte, potřebují provzdušněnou půdu. U opakovaně kvetoucích růží odstřihujte odkvétající květy vždy tak, aby zůstalo očko vyrůstající ven z keře. Pnoucí druhy nestříhejte, keře se zanedlouho ozdobí šípky, které budou na podzim hezkou dekorací.
Jahody
Péči potřebují také jahody, které ve většině případů už doplodily. Rostlinky byste měli ostříhat a zbavit přebytečných výhonků. Jahodníky dobře zalijte a také přihnojte. Pokud jsou listy napadené skvrnitostí, je vhodné je odstranit a ponechat pouze srdíčka sazenic. Pokud již jahody máte na záhoně třetím rokem, je potřeba rostlinky vyměnit za nové. Právě v červenci je totiž nejvhodnější doba k výsadbě nových sazenic jahodníku. Do zimy stihnou zesílit a neohrozí je mrazy, v příštím roce již budou plodit.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zakládáte živý plot? Poradíme vám, které rostliny jsou pro to vhodné
Živý plot je velmi oblíbeným způsobem, jak schovat zahradu před pohledy kolemjdoucích a sousedů i před ostrým sluncem. Jedná se přirozenou součástí zahrad. Živý plot také zútulňuje prostředí, snižuje hlučnost a prašnost a zlepšuje mikroklima. Před založením živého plotu je důležitý správný výběr dřevin, které jsou pro danou lokalitu nejvhodnější z půdního, klimatického i estetického hlediska.
Ovocné stromy
Ovocné stromy, které mají bohatou násadu zatím nezralých plodů, je třeba za suchého počasí důkladně zalít. Spíše než častá a povrchní zálivka pomůže jednou za týden okolí stromu vydatně ráno či večer prolít. Prolijte odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Půdu pod nimi je také vhodné mulčovat.
Ihned po sklizni třešní a višní je vhodná doba k prořezání korun těchto stromů. Také můžete prořezat příliš bujně rostoucí jabloně či hrušně.
Zelenina
U zeleniny každý den kontrolujte možný vznik plísně. Pokud chcete ještě sázet, můžete si i o prázdninách založit novou zeleninovou zahrádku. Vysévá se pekingské a čínské zelí, fenykl, špenát či letní saláty. Poskytne ještě podzimní a poté časnou jarní sklizeň. Vysít lze ještě i mrkev, především odrůdy s kratším kořenem. U rajčat je třeba stále důsledně omlazovat zálistky, které rostlinku pouze vysilují. Také rajčatům dopřejte pořádnou zálivku a neuškodí ani mulč v podobě posekané trávy.
Bylinky
Stříhejte majoránku, šalvěj, petržel kudrnku, celerovou nať, kerblík, libeček, využijete je čerstvé, ale nezapomeňte si také nasušit zásoby na zimu. Bazalka potřebuje pravidelnou zálivku, pak vám keřík bude poskytovat čerstvé lístky až do prvních mrazů.
Psali jsme také: