ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Rekuperace vám zajistí zdravé bydlení s čerstvým vzduchem bez větrání

Rekuperace vám zajistí zdravé bydlení s čerstvým vzduchem bez větrání

Rekuperace vám zajistí zdravé bydlení s čerstvým vzduchem bez větrání
26. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Schiedel

Energetické požadavky na dům jsou dnes mimořádně přísné. A budou už jen přísnější. Domy musí mít téměř nulovou spotřebu energie. Aby takovéto úrovně dosáhly, musí být nejen dobře izolované, ale i těsné. Právě těsnost novostaveb zapříčiňuje to, že do interiéru mnohdy neproudí čerstvý vzduch a prostředí uvnitř domu není příliš komfortní. Poradíme vám, jak si s tím poradit.

V minulosti se větralo přes okna, dveře a také přes netěsnosti stavby. To přináší svá úskalí především v zimě, kdy je větrání vhodné to té doby, než si vypustíte z domu veškeré teplo. Do interiéru navíc pustíte vlhkost a další škodliviny.

Naštěstí existuje nucené větrání, které dokáže spolu s rekuperací tepla vyměňovat vzduch téměř beze ztráty tepla. Jako nucené, resp. kontrolované větrání se označuje systém složený z větrací jednotky a rozvodů vzduchu. Rekuperace je zpětné získávání tepla ze vzduchu, který se odvádí z budovy. Zjednodušeně řečeno, vydýchaný vzduch v rekuperační jednotce odevzdá své teplo přicházejícímu čerstvému vzduchu. Ohřátý čerstvý vzduch se potom dostává do místnosti. Rekuperátor si lze jednoduše představit jako výměník, přes který proudí přívodní a odvodní vzduch opačným směrem a každý svou cestou, tak aby se nepotkali. Teplo si předají díky teplosměnné ploše, která je mezi těmito proudy vzduchu.

Rekuperace zajišťuje dostatek čerstvého vzduchu, nemusíte tak chodit neustále otvírat okno, což například v noci může být dost nepohodlné. Zajistí vám lepší spánek a zdravé dýchání. Celý systém především v zimním období výrazně redukuje vlhkost. Jednotky jsou navíc vybaveny filtry, takže vám do domu nenalítá tolik prachu a škodlivin.

Kolem rekuperace se vznáší také několik mýtů. My jsme se na ty nejzásadnější za vás zeptali odborníků. Rekuperace v domě neznamená, že si nemůžete otevřít okno. Sice tak kvůli větrání dělat nemusíte, ale nic tím nepokazíte, otvírat okna je vhodné spíše při jednorázovém větrání,“ říká Lukáš Kupka z firmy Schiedel. Pokud máte strach, že je rekuperační jednotka hlučná, tak jste na omylu. „Rekuperační jednotka není hlučná, hluk se pohybuje okolo 35dB, což je jako lednička, navíc rekuperace nikdy nejede na plný výkon a pokud jednotku máte v technické místnosti, neuslyšíte vůbec nic,“ říká Kupka. Lidé se také často bojí, že do interiéru se přes rekuperaci dostane zápach z venku. Ani to ovšem úplně neplatí. „Rekuperační jednotka je osazena filtry, které zápachu zamezí,“ dodává Kupka.

Schiedel KombiAir je nový typ řízeného větrání určený pro novostavby rodinných domů. Nabízí komfort v podobě automatického provozu bez zásahu uživatele, intenzitu větrání dle potřeby, eliminaci obsahu CO₂ a úsporu energie. Čistý venkovní vzduch, který prochází skrze rekuperaci je vhodný pro alergiky, a navíc snižuje hlučnost, tím, že nemusíte větrat a poslouchat tak ruchy z ulice. Ovládání je velmi snadné díky přehledným funkcím.

Více o tomto systému se dozvíte v chystaném seriálu TVbydleni.cz. Firma Schiedel vám v něm představí nejen ventilační systém, ale také komínové systémy a integrované krby.

 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu