ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Slovensko zachvátilo v květnu a červnu hypoteční šílenství

Slovensko zachvátilo v květnu a červnu hypoteční šílenství

Slovensko zachvátilo v květnu a červnu hypoteční šílenství
18. 8. 2018
#hypotéka #úvěr #ekospol
další
skrýt

Slovensko zachvátilo v květnu a červnu hypoteční šílenství. Za květen 2018 poskytly slovenské banky úvěry na bydlení (zahrnují hypotéky i další úvěry pro účel bydlení) v hodnotě přes 820 milionů eur, v červnu pak dokonce přes 1,085 miliardy eur. Jde o výrazně vyšší hodnoty oproti předchozím měsícům.

Od 1. července začala na Slovensku platit zpřísněná pravidla pro poskytování hypoték. Lidé se tedy ještě chtěli předzásobit a získat ještě na poslední chvíli úvěry na bydlení za starých podmínek, protože podle těch nových už někteří hypotéku nedostanou.

Nová nařízení Národní banky Slovenska jsou podobná těm, které zavádí Česká národní banka s platností od 1. října – stanovují mimo jiné maximální limity, kolik může činit splátka dluhu z měsíčního disponibilního příjmu (tzv. hodnota DSTI) a jaká může být maximální celková hodnota dluhu žadatele s ohledem na jeho čistý roční příjem (tzv. hodnota DTI).

Slováci jsou tedy s platností takových omezení tři měsíce napřed a tak lze z jejich vývoje usuzovat, jak se bude situace na trhu hypoték a bytů vyvíjet zanedlouho v Česku. I u nás se dá očekávat boom hypoték, který vyvrcholí v září, následovaný propadem od října, kdy začnou platit nová omezení. Lidé totiž v té době budou mít hypotéky nasmlouvané z předchozího období, ještě bez nových omezení, a pořídí díky nim byty, které ještě budou na trhu dostupné. Pak objem nových hypotečních úvěrů s největší pravděpodobností poklesnou. Ke snížení cen nemovitostí ale snížení poptávky nepovede.

Zdroj: EKOSPOL

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu