Také trávník potřebuje dýchat, pomozte mu vertikutací

Trávníku je potřeba věnovat velkou péči. Pokud chcete, aby byl po celou sezónu hustý a zelený, je třeba zařadit do prací na zahradě i vertikutaci. Ta je pro dokonalý trávník stejně nezbytná jako pravidelné sečení, hnojení a závlaha.
Vertikutace je velmi důležitý úkon, pokud chcete mít trávník stále zdravý. Tato procedura mu zajistí lepší přístup živin, vláhy, slunce a vzduchu. Zároveň trávník zbaví všeho, co do zdravého porostu nepatří. Trávník tak je díky vertikutaci zdravý, zelený a hustý.
O co se vlastně jedná? Během vertikutace řežete svisle do trávníku, abyste jej vyčistili, omladili a ozdravili. Pokud trávník jen sekáte a zaléváte, začne plstit, hůře přijímá živiny z půdy a celkově se dusí. Výsledkem jsou pak suchá místa nebo hnědé mapy, kde už trávník neroste. Během vertikutace ale všechen plevel, mech a plsť z trávníku odstraníte. Navíc přitom prořežete vrchní vegetační vrstvu a přesekáte travní výběžky, čímž nastartujete obnovu a regeneraci rostlin.
K vertikutaci se často používá takzvaný vertikutátor. Jedná se o stroj podobný sekačce na trávu, ovšem práci zde obstarává rotační hřídel s několika ostrými noži. Nože mají hvězdicový nebo trojúhelníkový tvar a během vertikutace se zarývají do země. Při vertikutaci pak postupujte stejně jako při sekání trávy sekačkou.
Vertikutace se ve většině případů provádí u trávníků starých alespoň 3 roky, které mají výšku trávy alespoň 4 centimetry. Pokud máte tedy trávu vysokou, je vhodné ji nejprve posekat. Nejvhodnějším obdobím je jaro, podzim, ale i léto, ovšem zde si dejte pozor, abyste proces prováděli ve dnech, kdy se teploty pohybují kolem 20 stupňů. Ideální čas pro vertikutaci jsou pak zhruba dva dny po dešti, kdy je půda dostatečně měkká, ale zároveň není nasáklá vodou.
Více rad, jak na vertikutaci trávníků najdete ZDE:
Vertikutace trávníku - je potřeba?
Psali jsme také: