ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Tip: Jak vybírat a pečovat o interiérové dveře

Tip: Jak vybírat a pečovat o interiérové dveře

Tip: Jak vybírat a pečovat o interiérové dveře
30. 12. 2018
#interier #dveře #vekra
další
skrýt

Ať už se chystáte zařizovat nový byt nebo rekonstruovat, dveře budou nepochybně důležitou součástí interiéru. Zajistí soukromí, omezí hlučnost nebo zajímavě propojí místnosti. Stanou se nejen funkčním, ale zároveň designovým prvkem. Proto stojí za to věnovat jejich výběru náležitou pozornost.

Interiérové dveře mohou být zcela nenápadným prvkem, jenž chytře ušetří místo v malém pokoji. Nebo mohou svým nápaditým designem poutat pozornost a být dominantním prvkem celé místnosti. Před výběrem je proto důležité si ujasnit, do kterého pokoje přes ně budete vstupovat, jak budou ladit s nábytkem i celkovým stylem, ale třeba i to, zda se budou kolem nich prohánět děti nebo domácí mazlíčci. Dveře v koupelně budou muset například odolávat vlhkosti, ty do dětského pokoje zase tlumit hluk a snést i občasné nárazy. Ruku v ruce s designem jde tedy i výběr materiálu a řemeslného provedení. „Rozhodně doporučuji jít se na dveře osobně podívat do některé ze vzorových prodejen a nekupovat je naslepo. Jen tak budete mít reálnou představu o barvě a kvalitě zpracování. Dobrý prodejce vám vždy podá přesnou informaci také o jejich vnitřní struktuře a povrchové úpravě, protože právě v nich jsou jejich hlavní funkční parametry – zvuková izolace a odolnost,“ radí Pavel Hajný, produktový manažer společnosti VEKRA. Stejně důležitá je po promyšleném výběru dveří také jejich montáž, která může mít zásadní vliv na jejich funkčnost i životnost. Kvalitní firmy doporučují přenechat montáž odborníkům. Zajistíte si tak mj. také rozšířenou pětiletou záruku.

Základem je výběr vhodné povrchové úpravy (dýha, lamino nebo lak) a kvalitní vnitřní výplně, na které se rozhodně nevyplatí šetřit. Nejvíce rozšířenou výplní je dutinková dřevotříska, která splňuje základní zvukový útlum. V posledních letech se těší rostoucí oblibě i dveře z bezpečnostního vysoce tvrzeného skla. „Celoskleněné dveře jsou v současnosti velkým trendem a lze je mít jak v otočném, tak v posuvném provedení, takže se hodí i do menších prostor, kde posuvná varianta dokáže ušetřit až 2 m2. Tyto dveře jsou navíc velmi bezpečné – kalené sklo, ze kterého jsou vyrobeny, má asi 5x větší pevnost než sklo standardní. S jeho povrchovou úpravou se dá různě experimentovat a vyžaduje jen minimální údržbu,“ radí Pavel Hajný.

Co se týče údržby v případě lakovaných nebo laminátových povrchů většinou postačí otřít je hadříkem navlhčeným ve vlažné vodě s kapkou saponátu. Na dýhované nebo dřevěné povrchy se doporučuje použít pouze mýdlové čističe, a to jen v případě silného znečištění. Specifický je způsob údržby dveřís pískovaným sklem. To by se mělo čistit suchým, případně mírně navlhčeným jemným hadříkem, a vždy po celé ploše, aby nevznikaly šmouhy. Jen pokud je pískované sklo opravdu výrazně znečištěné, lze do vody přidat několik kapek saponátu tak, aby přípravek nepěnil.

Obecně platí, že hezké dveře se najdou pro každou místnost – velkou, malou, tmavou, moderně i rustikálně vybavenou. Rovněž je dobré řídit se pravidlem, že dveře se plánují až na závěr, aby ladily se zbytkem zařízení. Poté lze experimentovat s širokým výběrem, který trh nabízí. Sázkou na jistotu bývá nadčasová bílá barva a dekor dřeva. „Spoustu variant nabízí členění dveří pomocí zasklených výřezů a kazet, typu prosklení, ornamentů a dekorů, ornamentálních či mléčných skel. U celoskleněných dveří jsou nekonečné možnosti pískování nebo gravírování dle individuálních požadavků. Prosklené části mohou kromě estetické funkce pomoci také s prosvětlením interiéru,“ říká Pavel Hajný z VEKRY.

Velmi funkčním prvkem, především v malých místnostech, bývá i způsob otevírání. Kromě klasických otočných dveří lze prakticky ušetřit místo a provzdušnit interiér pomocí posuvných dveří. Každé dveřní křídlo je možné vyrobit v posuvné variantě, a to jak zajíždějící do pouzdra, tak pohybující se podél zdi. Posuvné dveře jsou navíc bezbariérové a lze s nimi lehce manipulovat, proto jsou vhodné do domácností osob zdravotně či pohybově znevýhodněných, nicméně oproti klasickým otočným dveřím mají i určité nevýhody. „Posuvné dveře oproti otočným nemají po obvodu těsnění, a proto mají horší zvukovou izolaci. Při instalaci je tedy nutné počítat s tímto faktorem a umístit posuvné dveře do místností, kde není žádoucí vysoká zvuková izolace. Příkladem mohou být šatny, ale také vstupy z chodby do obývacího pokoje či kuchyně. Méně vhodné jsou pro ložnice nebo dětské pokoje,“ říká Pavel Hajný.

Barva dveří a zárubní by měla ladit zejména s podlahou. Určitý kontrast není na škodu, někdy je ovšem těžké trefit se například do stejného odstínu dřevin. V tom případě je vhodnější sladit je s barvou oken či nábytku nebo volit raději zcela neutrální odstín. I v případě barvy dveří platí známe pravidlo, že světlejší tóny prostor zvětší a odlehčí, tmavší ho naopak zútulní.

S barvou dveří souvisí i barva zárubní, pokud se pro ně rozhodnete. Ne vždy je nutné volit shodný odstín, a i zde je prostor pro experimenty s různými kontrasty. A nakonec nezapomínejte ani na detaily, jako jsou například kliky, které budete denně chytat do rukou, nebo vypínače světla, ty by měly být vždy na straně kliky.

Zdroj: VEKRA

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace
Nový díl

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu