ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality V Horoměřicích u Prahy odstartoval prodej po zkrachovalém H-Systemu

V Horoměřicích u Prahy odstartoval prodej po zkrachovalém H-Systemu

V Horoměřicích u Prahy odstartoval prodej po zkrachovalém H-Systemu
4. 12. 2020 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Svatopluk

Jedná se o 60 bytů, které patří do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Na jednom z největších realitních portálů u nás už můžeme najít inzeráty na jednotlivé byty. Nabídky lze podávat do 20. ledna.

Inzeráty jsou bez cen, o podrobnosti musí zájemce požádat e-mailem a zajímavostí dle portálu Sreality.cz je, že v roli prodejce je uveden H-Systém. Výši zhodnocení i prodejní cenu bytů určil znalecký posudek.

Současní uživatelé nemovitostí mají přednostní právo na koupi. Cena bude vždy nižší o zhodnocení v případě, že jiný zájemce nabídne víc. Například byt 2+1 s malou zahrádkou se nabízí za tři miliony korun. Zhodnocení pro případného současného obyvatele činí 600.000 korun, může si ho tak koupit za 2,4 milionu. Pokud jiný zájemce ale projeví zájem o nemovitost a nabídne například 3,6 milionu, současnému uživateli se zvedne kupní cena na 3miliony.

Jedná se převážně o levné stavby z 90. let a tak je jejich stav v některých případech špatný.

Zhruba polovina lidí je podle informací bytového družstva, jehož členy jsou bývalí klienti H-Systému, odhodlána byty z konkurzu koupit. Někteří z nich jsou prý i připravení na to, že případné zájemce o prohlídku do domu nepustí.

Zájemci si musejí dát pozor také na to, že družstvo vlastní inženýrské sítě i přístupové cesty, které byly vybudované z nákladů obyvatel. Za jejich užívání chce účtovat nájemné.

H-System uzavřel po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachoval, dokončil jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Někteří lidé si byty na vlastní náklady dostavěli.

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl