ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Víte, jak se vyrábí koupací vana ze smaltované oceli?

Víte, jak se vyrábí koupací vana ze smaltované oceli?

Víte, jak se vyrábí koupací vana ze smaltované oceli?
26. 6. 2018

Spojení materiálů skla a oceli má u výrobce koupelnového vybavení Kaldewei dlouhou tradici. V průběhu 100leté firemní historie prošla firma mnoho revolučních kroků, aby vylepšila materiál i výrobní proces.

Kaldewei názorně ukázal, jak lze z odolné oceli a smaltu vytvořit objekty moderní koupelnové architektury. Smaltovaná ocel je dnes high-tech materiálem, který je ceněn po celém světě.

Kalifornský borax, skandinávský živec, křemen a soda: Již po tisíciletí tvoří tyto a další přírodní suroviny podstatu smaltu. Kaldewei svou recepturu vylepšoval a v současné době je jediným výrobcem sanitárního vybavení, který si svůj smalt vyrábí sám ve vlastních tavírnách. Receptura je přísně tajná.

V bubnových pecích vzniká při teplotách okolo 1300°C ze směsi surovin žhavá skleněná tavenina, která se prudce ochlazuje ve studené vodní lázni. Při tomto procesu vzniká skleněný granulát – smaltová frita. Ta se spolu s vodou a barvicími přísadami zpracovává v mlýnu za vzniku stříkatelné smaltéřské břečky.

K výrobě vanových výlisků používá Kaldewei ocel. Ta musí být totiž hlubokotažná, a tím pádem dobře tvarovatelná, ale současně i dobře smaltovatelná. V prvním kroku se deska z mikrolegované titanové oceli zpracovává na lisu metodou hlubokého tažení účinky tlaku až 1200 tun, kde dostává výsledný tvar. V následném, zčásti plně automatizovaném výrobním kroku se vysekávají otvory pro odtok a přepad a navařují se zemnicí a transportní lišty i výstupky pro pozdější připevnění nohou. Vrtané otvory, například pro madla, armatury nebo vířivé trysky se opatřují pomocí laseru.

Nyní se musí ocel a smalt navzájem natrvalo spojit. Tuto práci obstarávají stříkací roboti, kteří základní smalt nanášejí na vanové výlisky. Smalt se pak vypaluje přibližně při teplotě 850°C. Mezi ocelí a smaltem vzniká spojení na molekulární úrovni, které není možné mechanicky rozdělit a které chrání celé tělo vany. Následné krycí smaltování propůjčuje výrobku očekávané optické a haptické vlastnosti stejně jako pro Kaldewei typickou odolnost. Spojení obou materiálů oceli a smaltu je tak dokončeno a výroba koupací vany, extra ploché sprchové vaničky či umyvadla od Kaldewei je završena.

Zdroj: Kaldewei

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu