ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Význam i obliba zelených střech rostou

Význam i obliba zelených střech rostou

Význam i obliba zelených střech rostou
11. 8. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, zdroj: ČTK

Státní fond životního prostředí (SFŽP) za první polovinu letošního roku přijal téměř tolik žádostí o dotaci na zelenou střechu jako za celý loňský rok. Fond evidoval 100 žádostí o příspěvek z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) s požadovanou podporou 7,5 milionu Kč, loni zájemci podali 116 žádostí. 

Vegetační střechy šetří výdaje za energii, snižují odtok dešťové vody, prašnost i hlučnost a zlepšují mikroklima. V rámci NZÚ si o příspěvek na jejich pořízení mohou majitelé rodinných i bytových domů požádat od roku 2017. Zájem každoročně vzroste o více než polovinu. Dohromady fond dosud přijal 358 žádostí za 25,3 milionu korun.

Největší zájem je podle Stanislavy Beyerové z oddělení komunikace SFŽP o extenzivní zelené střechy. "Je to zejména z toho důvodu, že tento typ zelených střech je téměř bezúdržbový a zároveň klade menší nároky na nosnost střešní konstrukce," poznamenala. Intenzivní zelená střecha je kvůli vyšší vrstvě substrátu vhodná pro střechy, které snesou větší zátěž. Může být také osázená širší paletou rostlin a sloužit i jako odpočinková zóna.

Beyerová uvedla, že mezi žadateli jednoznačně převažují majitelé rodinných domů. "O dotaci žádají především v souvislosti s výstavbou nového domu s velmi nízkou energetickou náročností, ale i při rekonstrukci rodinného domu. Rozdíl v počtu přijatých žádostí u novostaveb a rekonstrukcí je zhruba 2:1 ve prospěch novostaveb," upřesnila.

Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) už v červenci uvedli, že navzdory koronaviru zájem o peníze z programu NZÚ letos stoupl. Konkrétní čísla však neuvedli. Loni do programu dorazilo 12.898 žádostí za 3,26 miliardy korun. Aktivních bylo 10.745 s požadovanou výší podpory za téměř 2,7 miliardy korun. Úřad proplatil 9088 žádostí částkou 2,05 miliardy Kč.

Lidé mohou čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových s velmi nízkou energetickou náročností či pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov. Program využívá peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům patří veřejné a jiné prostředky.

Výstavbu střech s akumulační schopností MŽP podporuje také z Operačního programu Životní prostředí, a to v rámci takzvané "velké Dešťovky". Dotace cílí na úpravu veřejných budov měst, obcí a dalších subjektů.

Doporučujeme také: 

Téma: Vertikální zahrady a zelená města

Fotogalerie: Vertikální zahrady do interiéru i exteriéru

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu