Kompletní rekonstrukce bytu v historické zástavbě v Praze 4 znamenala především změnu původní nevyhovující dispozice z první poloviny 20.století. Návrhu se ujali architekti Ondřej Janků a Lenka Kucháreková ze studia COLLARCH a výsledkem je zajímavý prostor, jemuž dominuje šatní skříň osazena dveřmi z galvanicky pozinkovaného plechu a efektem olejových skvrn. Interiér ale skrývá i další zajímavosti.
Přiznané vodovodní potrubí či příčka z luxfer, to jsou další zajímavosti, které ze starého pražského bytu v Nuslích udělaly unikátní byt pro umělkyni a architekta. Výsledkem je zábavný, a přesto velmi praktický interiér s řadou experimentálních a netradičních prvků.
Dlouhý, ale úzký obývací pokoj je nově rozdělen na ložnici, koupelnu a knihovnu. Jedna z příček, která odděluje ložnici od koupelny, byla nahrazena luxferami. Stěna uprostřed dispozice tak vpustila do bytu dostatek přirozeného denního světla. Skleněné tvárnice jsou pískované, a zajišťují tak dostatek soukromí v koupelně.
Malé místnosti směrem do dvora jsou sjednoceny v jeden obytný prostor. Zádveří je nahrazené kuchyní. Příčka mezi zádveřím a novým obývacím pokojem je zrušena a nahrazena kuchyňským ostrůvkem. Vzniká tak velkorysý vzdušný interiér, do kterého vstupujete přímo z chodby domu.
Asi nejvýraznějším prvkem jsou dveře šatní skříně v obývacím pokoji, která jsou z galvanicky pozinkovaného plechu s efektem olejových skvrn. Barva plechu ladí s dřevěnou podlahou a odrazivost prosvětluje jinak tmavý roh bytu. Hrubost povrchu plechů, nepřesnosti a škrábance z výroby ve fabrice vnášejí do interiéru příjemný industriální akcent. Z kuchyně je roh šatní skříně obložen tónovaným zrcadlem. Částečně tak plní funkci klasického zrcadla u vstupu do bytu.
Nestandardně vysoké kuchyňské skříňky slouží jako sezonní úložný prostor pro celý byt. Stejně tak prostor nad WC přístupný z kuchyně. Linka s pracovní deskou je černo-šedá. Opticky ladí s podlahou kuchyně.
Vodovodní potrubí není zazděné v šachtě, pouze zakryté na míru ušitou a umělecky provedenou textilií. Zabírá tak mnohem méně místa a vnáší do interiéru umělecký prvek.
V interiéru bytu je řada dalších netypických prvků z dílny majitelů: betonové závěsné svítidlo, skříňové úchytky. Byt je citlivá kombinace původního historického interiéru se současným a lehce experimentálním charakterem nově vložených prvků.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Původní odhalené omítky i barevný kuchyňský kout, to jsou přednosti rekonstrukce bytu na Letné
Velmi zajímavý interiér vznikl v činžovním domě z počátku 20. století v Praze na Letné. Cílem majitelů bylo zrekonstruovat a vybavit byt pro rodinu s dětmi. Výsledkem je stylový prostor s množstvím původních prvků, které dodávají místu harmonickou atmosféru. V každé místnosti nechali architekti z atelieru BYRÓ odhalené původní omítky a zajímavý je také kuchyňský kout, který díky barevnému pojetí interiér rozzářil.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Letnímu bytu v centru Karlových Varů dominuje původní výmalba i kachlová kamna
Kombinace historického dědictví západočeského lázeňského města a uvolněná atmosféra tradičního filmového festivalu, nejen to byly důvody, proč mladý investor zvolil pro svou letní rezidenci právě starý byt v centru Karlových Varů. Rekonstrukce unikátního místa se ujaly architektky z ateliéru Plus One Architects a výsledkem je jedinečný byt s geniem loci.
Autorky: Kateřina Průchová a Petra Ciencialová
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak sladit barvy v interiéru? Zaměřte se na textilie
Zařizujete nové bydlení, nebo chcete vašemu interiéru dát nový nádech? Blíží se podzim a s ním i přírodní dekorace a tlumené barvy. Právě doplňky či textilie mohou z vašeho domova vykouzlit jedinečný designový celek. Důležité je ovšem vše správně nakombinovat a rozmístit. Pak bude váš byt útulný a v harmonii.