ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Rady pro investice do nemovitostí Co je realitní investování a proč je potřebné?

Co je realitní investování a proč je potřebné?

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Jak vybírat vhodnou nemovitost pro investici?

zrušit

Když investovat, tak do nemovitostí! To si říká asi řada z nás, bydlení přeci potřebuje každý. Když si navíc vezmu hypotéku a budu byt či dům pronajímat, tak mi to hezky pomůže splácet účty. Jenže ono to není tak snadné a člověk musí počítat s řadou rizik. Na co se připravit a kdy je vhodný čas na realitní investování nám prozradila jednatelka společnosti RealCare Invest Iveta Pauková.

Investice do realit není zrovna laciná, a tak by si měl každý tento krok dobře promyslet. Když totiž nemovitost koupíte, tak starosti teprve začínají. Musíte ji udržovat, platit společné poplatky a zároveň mít finanční rezervu, kdyby vám nájemník z bytu na čas odešel.

„Ten investor by si měl stanovit svůj investiční plán, svoji strategii a toho se držet. To je základ celého investování. To znamená říct si pro koho tu investici připravuji, komu ji budu pronajímat, kdo je moje cílová skupina a jak ji zaujmout. Je třeba si uvědomit, že na trhu je sousta profesionálních pronajímatelů a s těmi potom budete jako podnikatelé bojovat na tom nájemním trhu,“ upozorňuje Iveta Pauková.

Pokud není nemovitost udržována, ztrácí rychle na hodnotě. To je nejvíce znát u rodinných domů nebo horských dřevěných chat, které už po pár letech vyžadují vyšší náklady na údržbu. Pokud bychom za pár let chtěli dům prodat, je opět nutné počítat s konkurencí na trhu.

Ekonomika se neustále vyvíjí

Ekonomický cyklus i celá ekonomika se v čase proměňuje, a to se pak může odrážet i v ceně nájemného. Proto by si každý měl nejprve promluvit s odborníky, kteří ho s případnými riziky seznámí.

„Ty varianty, které nevyjdou, jsou právě ty situace, kdy to investor v hospodářském útlumu a v těch byznysově slabých letech neutáhne. Příklady s byty v Praze nebo ve městě jsou, kdy nám nájemce přestane platit nájem. Pro pronajímatele je to nepředvídatelný problém, je to riziko, se kterým nejde kalkulovat, je to 50:50. Jediná šance pak je, že může vypovědět nájem. Výpověď je jednostranný právní akt, výpověď bude platná, ale nájemníka z bytu nevystěhuje. Musí jít soudní cestou a podat žalobu, což s sebou nese další náklady,“ popisuje Pauková jeden z příkladů.

Fenomén Airbnb

Krátkodobé bydlení má vždy vyšší výnosnost než to dlouhodobé. Ovšem i tady se ukázalo, že o atraktivní výdělek lze přijít ze dne na den, jak ukázala pandemie.

„Airbnb rozhodně v praxi představoval pro řadu investorů závratné výnosy. Já osobně jsem proti tomu trendu, kdy se míchá krátkodobé rekreační bydlení s dlouhodobým residenčním bydlením. Ideální by byly malé činžovní domy, kdy celý dům bude sloužit pro krátkodobé bydlení, to pak by byla velmi zajímavá investice,“ dodává Pauková.

Podívejte se i na další RADY PRO INVESTICE DO NEMOVITOSTÍ ZDE.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu