Rozhodli jste se, že si letos pořídíte vlastní fotovoltaickou elektrárnu? Určitě vás bude zajímat, co vás letos čeká. Například se mění dotační podmínky v programu Nová zelená úsporám. Za poslední roky také došlo k nárustu dodavatelů fotovoltaiky a v některých případech i k ukončení činnosti těchto firem. V roce 2024 proto bude velmi důležité soustředit velkou pozornost na správnou volbu realizační firmy.
Dotační program Nová zelená úsporám
Od 15.2. se snížila celková dotační podpora z programu Nová zelená úsporám. „I přes to, že se dotace snížila, pořád dosahuje vysoké částky. Zvýšili se ale ceny elektřiny a také distribuční poplatky na straně druhé, a proto je návratnost stále stejná, pohybuje se mezi pěti až osmi lety. To znamená, že investice do vlastní fotovoltaiky se stále vyplatí téměř každému,“ říká Michal Mládek, vedoucí oddělení FVE pro bytové domy ze společnosti S-Power Energies s.r.o.
Správný výběr dodavatele
Při výběru dodavatele je dobré sledovat, co má firma za sebou, podívat se na její historii i reference. Lidé by měli sledovat recenze na internetu, sociální sítě i kanál YouTube, kde mnohdy mohou vidět detailní postup instalace elektrárny. Důležité jsou také webové stránky dané firmy, kde se zájemce dozví více o nabízených službách a nových trendech. „Je důležité všechny informace o daném dodavateli ověřovat. Existují například různí nezávislí poskytovatelé informací o konkrétních dodavatelích, jako je např. Refsite,“ říká Michal Mládek.
Vhodné technologie pro váš dům
Stále platí, že kombinace vlastní fotovoltaiky a tepelného čerpadla je většinou nejefektivnějším řešením. „Vždy je potřeba koukat na daný typ nemovitosti. Obecně se dá ale říci, že jde o kombinaci dvou technologií, které jsou pro ekonomický provoz rodinného domu výhodné,“ dodává Michal Mládek.
Přemýšlíte o vlastní fotovoltaické elektrárně? Přijďte do New Living Center v Praze 5, kde najdete ukázky panelů a dalších technologií a také cenné rady odborníků!
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Snížení dotací na fotovoltaiku od 15.2.2024 – oslovte dodavatele včas a získejte garanci původní vyšší dotace
Dotační program Nová zelená úsporám mění od 15.2 2024 pravidla. Změny ovlivní výši podpory střešních fotovoltaik i tepelných čerpadel. Maximální výše podpory fotovoltaických sestav klesne ze současných 200 000 Kč na 160 000 Kč. Proto pokud o vlastní elektrárně přemýšlíte, rozhodně neváhejte a kontaktujte dodavatele, který za vás dotaci stihne vyřídit včas.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Míra Hejda o výběru fotovoltaiky: „Zjišťoval jsem reference ve svém okolí a vybral takto...“
„Příběh fotovoltaiky k nám domů je možná o trochu delší, ale o to reálnější, protože jsem rozhodováním strávil víc než dva roky. Bylo to hlavně o plánování, jestli to dává, a nebo nedává smysl a v ten první moment se mi těžko rozhodovalo. Poté, co se ceny energií začaly zvyšovat, jsem si řekl, že to budu muset začít řešit. Díky natáčení s TV Bydlení pro S-Power jsem sledoval i okolní zakázky, jak to dělají, jak to funguje a nakonec jsem se rozhodl, že fotovoltaiku na střechu svého domu dám,“ říká Míra Hejda.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
„Od fotovoltaiky očekávám úsporu 50.000 Kč ročně a návratnost kolem 5 let,“ říká Míra Hejda o pořízení fotovoltaiky.
O fotovoltaice a jejích možnostech vás v našich pořadech a článcích pravidelně informujeme. V minulosti jsme vás provedli správným výběrem, montáží a také fungováním i předpokládnou návratností. Naším cílem je předávat vám potřebné rady prostřednictvím reálných instalací, abyste si udělali skutečný obrázek o tom, co se za vlastní fotovoltaickou elektrárnou skrývá. Společně s námi jste nahlédli ke zpěvačce Martině Pártlové, na chalupu moderátora Tomáše Zástěry a nyní jsme doslova zamířili do vlastních řad. Moderátor a generální ředitel TV Bydlení a TV Architect Míra Hejda vám prozradí, co od systému očekává a proč se pro realizaci i na svém domě rozhodl.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Lidem chybí informace o návratnosti větších energetických opatření. Jak je to s fotovoltaikou?
Průzkumy ukazují, že lidé se v posledním roce opravdu snaží o úspory ve spotřebě energií. Jak ale většina čísel ukazuje, spíše k tomu volí menší úsporná opatření, jako je omezení svícení či vytápění. A i když o opatření, které vyžadují větší investice roste zájem, lidé se nejvíce bojí návratnosti, nebo jsou o ni málo informováni. Jak je to například u fotovoltaiky?