Nový stavební systém z polystyrenu zajišťující konstrukci i izolaci v jednom. Jak se vyrábí?
Společnost Izopol Dvořák má za sebou 30letou historii. Zabývá se jak výrobou polystyrenového obalového materiálu, tak i toho stavebního. Polystyren má totiž široké uplatnění v mnoha oborech. Co se stavebnictví týká, firma se zaměřuje především na výrobu stavebního systému Maxplus. Společnost má hlavní výrobnu v Podbořanech a další menší halu v Plzni. My jsme se vydali s naší kamerou přímo do závodu v Podbořanech, kde jsme se na výrobu tohoto systému podívali pěkně zblízka.
Unikátní stavební systém Maxplus je založený na systému ztraceného bednění s oboustrannou izolací. Využívá skládané tvárnice z expandovaného pěnového polystyrenu, které lze libovolně kombinovat do požadované úrovně izolace. Skládačka se ve finále vylije betonem.
Jedná se tedy o výlisek, technickou tvarovku, která je sama o sobě velmi lehká. Jednotlivé tvarovky spojuje speciální zámkový systém a plastové příčky. Součástí jsou i koncové zátky a překladové díly. Z jednotlivých kusů se skládají stěny, které se na závěr upevní vlitím betonu. Výsledkem je štíhlá monolitická stěna s železobetonovým jádrem. Tato technologie se nejvíce využívá pro jednoduchou výstavbu pasivních a energeticky úsporných domů. Materiál se totiž vyznačuje vysokou pevností a odolností vůči vnějším vlivům.
Číslo uvedené za názvem Maxplus určuje tloušťku stěny. Ta může být po padesáti od 100 mm do 300 mm. Výrobní rozměry jsou pak 1200 x 250 x 100 - 300 mm. Rozměry se dají libovolně kombinovat.
„Rozměr je daný kvůli ekonomickým důvodům, musíte mít určitý rozměr, abyste měl minimální prořez při řezání fasádních desek,“ říká Přemysl Patzelt ze společnosti IZOPOL.
Tvarovky se vyrábějí v bílé a v šedé barvě. „Šedivý materiál je s příměsí grafitu, kdy má lepší tepelné vlastnosti a my ho využíváme na výrobu systému MaxPlus,“ říká Patzelt.