ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality 15 let environmentálně šetrného bydlení v ČR: od energeticky úsporného bydlení až k aktivním domům

15 let environmentálně šetrného bydlení v ČR: od energeticky úsporného bydlení až k aktivním domům

15 let environmentálně šetrného bydlení v ČR: od energeticky úsporného bydlení až k aktivním domům
14. 6. 2018

Úvahy o výstavbě domů s nízkou spotřebou energie se datují již do 70. let minulého století, kdy světem otřásla ropná krize a téma budoucího využití obnovitelných zdrojů se začalo přetřásat ze všech stran. Kromě bouřlivých odborných diskuzí následovaly dvě významné události, které přispěly k šíření standardů energeticky úsporného bydlení k laické veřejnosti: realizace čtyř soukromých pasivních domů v Hessensku (rok 1991) a vznik nadace Passivhaus Institut pro propagaci a kontrolu standardu pasivních budov (1996). Šetrnou výstavbu v ČR zastává developerská společnost JRD, která letos slaví 15leté výročí svého založení. Ta se stala průkopníkem na tuzemském trhu s nízkoenergetickými a pasivními byty a v roce 2016 se poprvé dostala mezi desítku nejsilnějších rezidenčních developerů. Za 15 let dokončila 19 energeticky úsporných projektů s celkem 403 byty. Aktuálně má ve svém portfoliu 8 nových projektů s 330 byty a plánuje výstavbu energeticky aktivního bytového domu, rozšíření své působnosti mimo Prahu i expanzi do zahraničí.

Společnost JRD založil její majitel Jan Řežáb v roce 2003 jako první developerskou firmu v ČR, specializující se výhradně na výstavbu nízkoenergetických a energeticky pasivních bytových domů. Na rezidenční trh vstoupila s dvěma projekty: Vilou Velká Chuchle a Vilou Štěrboholy, které využívaly teplovzdušné vytápění a rekuperaci tepla. Mezi její aktuální projekty patří např. Kratochvíle Stochovská, Na hvězdárně Třebešín nebo Rezidence Michelangelova.

„Založením firmy jsem chtěl ukázat, že lze realizovat energeticky úsporné a environmentálně šetrné domy komerčně a bez dotací, což se na mnoha realizacích podařilo. Na počátku podnikání jsme jezdili pro inspiraci zejména do Německa, a proto mě těší, že naše stavby v těchto dnech navštívil zakladatel oboru pasivní výstavby, profesor Feist. V současné době jsme se posunuli nejen z energetického pohledu až na celkově environmentální, soustředíme se na zdraví a komunitu našich klientů. Díky moderním technologiím – např. systému řízeného větrání s rekuperací tepla – se nám navíc daří neustále snižovat energetickou náročnost a demonstrovat tak největší výhody udržitelného bydlení: zdravé vnitřní prostředí, výrazné snížení uhlíkové stopy a nízké provozní náklady. Své zkušenosti předáváme dál formou exkurzí nebo přednášek na základních, středních i vysokých školách, abychom tak inspirovali budoucí generace stavařů a architektů,“ říká majitel JRD Jan Řežáb.

Zdroj: JRD

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu