22. ročník Designbloku představí zejména tvorbu českých výrobců a designérů v unikátním prostoru Gabriel Loci

V duchu vášně a bezpečnostních opatření. Tak by se dal ve zkratce shrnout letošní ročník festivalu Designblok, který je na plánu od 7. do 11. října. Vášeň je zde ústředním tématem i názvem hlavní výstavy úspěšného designéra Jana Plecháče. Designerie bude umístěna v ambitu historického prostoru Gabriel Loci v srdci Prahy. Bezpečnost návštěvníků zajistí oddělené sektory, některé budou zdarma.
Podobu letošní Designerie dostal na starost designér Jan Plecháč. Unikátní výstava bude umístěna v ambitu prostoru Gabriel Loci, kde dříve bývala zahrada.
„Tam, kde se původně nacházela rajská zahrada, se opět navrací zeleň. Ovšem jen na pár dní. Tak zde vzniká pop-up eden nebo ráj a v kontrastu s tímto rajským požitkem je architektura vystavěná z 222 kusů štaflí - z předmětu velmi obyčejného, avšak nikoliv přízemního, který návštěvníkům umožní až neuvěřitelný nadhled. A právě nadhled je přesně to, co obecně naše společnost velmi potřebuje. Mottem letošní Designerie je „Nevyrábět a nevyhazovat. Půjčit si, hrát si a pak zase vrátit,“ popsal svůj záměr designér Jan Plecháč.
Použité štafle s razítkem autora budou také na místě součástí dražby, jejíž výtěžek půjde na podporu charitativního projektu Centra Paraple, které dlouhodobě pomáhá osobám s poškozením míchy. Festival chce také podpořit tuzemské výrobce, pro které jsou podobné festivaly velmi důležité.
„Letošní rok přinesl situaci, kterou nikdo z nás nečekal. Čeští tvůrci v oblasti designu a módy se ocitli tváří v tvář zásadní zkoušce, a ačkoliv se mnozí z nich situaci kreativně a důmyslně přizpůsobili, jejich podpora je více než na místě. Jsem proto velmi rád, že se letošní ročník festivalu Designblok zaměřuje právě na české tvůrce a pomáhá s realizací jejich nápadů,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Na festivalu bezpečně
„Letošní Designblok s tématem Vášeň bude mimořádný hned z několika důvodů. Prvním je unikátní prostor bývalého konventu Svatého Gabriela, který nyní nese název Gabriel Loci. Historická architektura a současný design přinesou návštěvníkům mimořádný zážitek v prostorech, které jsou veřejnosti za normálních okolností nepřístupné. Druhým důvodem je souběh s obdobím koronakrize,“ vysvětluje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.
Ve spolupráci s pražskou hygienickou stanicí tu připravili opatření, která zajistí bezpečnost návštěvníků i vystavujících. Prostor Gabriel Loci bude rozčleněn do několika sektorů s oddělenými vstupy a východy, z nichž některé budou placené a jiné zdarma. Bez vstupenky budou moci návštěvníci navštívit například sektory Art House v Musaionu zaměřený na umělecký design a výstavy v exteriéru.
„Doporučuji návštěvníkům vyhradit si na Designblok asi 5 hodin – za 2 hodiny zhlédnou expozice v sektoru A, za další 2 hodiny sektor B a poté mohou navázat prohlídkou venkovních expozic a Art House v Musaionu v Letohrádku Kinských. V průběhu Designbloku budou zdarma přístupné přednášky a diskuze, které jsme připravili ve spolupráci s Reflexem, Hospodářskými novinami a agenturou CzechTrade,“ láká na festival Zielinski.
Vstupenky je možné zakoupit online i na místě. Účast přislíbilo 226 vystavovatelů z celé řady oblastí. Své tu najdou ti, které zajímá nábytek, osvětlení, moderní technologie, bydlení v modulárních domcích nebo kožená móda a šperky. Je rozhodně z čeho vybírat! Bližší informace nalezete na webových stránkách pořadatele.
Podívejte se také:
Další zprávy a aktuality

Pražský mezinárodní festival designu Designblok se představí již po dvacáté

Festival Den architektury otevře brány jindy nepřístupných budov

Umíte si představit bydlení ve vodárenské věži? Tohle jste určitě nečekali!

Kuchyně plné inspirace - Kuchyně na míru, nebo ze sériové výroby?

Chystáte první návštěvu vaší chaty? Poradíme vám, co po zimně zkontrolovat
