ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Bydlení v minidomku je čím dál více v módě

Bydlení v minidomku je čím dál více v módě

Bydlení v minidomku je čím dál více v módě
4. 8. 2019
#bydlení #minidomek #čtk
další
skrýt

Jsou to maličké domky, ale dokážou docela dobře posloužit. Nejen jako občas využívaný hezký domek v kempu, jako zahradní domek nebo prázdninové ubytování. Stále častěji se o malých mobilhausech (tiny houses) uvažuje v souvislosti s vlastním bydlením. V době vysokých nájmů a obrovské bytové nouze ve velkoměstech roste zájem o příbytky velikosti XS. V mnoha obcích už byla zvědavost vyvolána a jsou tu naplánovány osady speciálních domků nazývaných tiny houses (mrňavé domky).

Jejich výrobce z Hammu, truhlářství Tiny House Diekmann, má už tři roky knihu objednávek plnou. Čtyřicetičlenný tým se specializuje na nejmenší domky, které se dají převážet jako přívěs, ale které lze usadit na místo. "Vybaveny nejsou v kempinkovém standardu, ale jako normální domy," říká šéf firmy Stefan Diekmann.

Pididomy mají většinou obytnou plochu od 22 do 25 metrů čtverečních a jsou chytře zařízené. Regál mezi obývacím prostorem a kuchyní slouží zároveň jako schod a úložný prostor. Jsou tu kuchyňská linka, pračka i koupelna se sprchou. Zásobování elektřinou, přívod vody i kanalizace fungují jako u standardního domu.

V celém Německu existuje zhruba 20 výrobců minidomků, říká Isabella Boslerová, jednatelka poradenské firmy Tiny Houses Consulting. Kromě toho jsou tu firmy ze sousedních zemí. "Těchto firem přibývá, a proto je obtížné získat celkový přehled," říká Boslerová, jejíž společnost z Bavorska poskytuje poradenství v otázkách stavebního práva a plánování.

"Poptávka je obrovská," potvrzuje Vera Lindenbauerová, mluvčí firmy Diekmann, která dodává domky zákazníkům v celém Německu.

Pokud někdo chce tiny house, který stojí v průměru mezi 60.000 a 65.000 eury (přibližně 1,5 až 1,7 milionu korun), jako vlastní dům ke stálému bydlení, platí pro něj stejná pravidla jako u rodinného domu. Zájemce tedy potřebuje pozemek, stavební povolení a musí dodržet požadavky statiků a hasičů.

"Projekty tiny housů jsou nadějný počátek," domnívá se svaz měst a obcí. "Mohou být vhodné k poskytování obytného prostoru například pro studenty nebo domácnosti s jednotlivci a ulehčit městům a obcím v bytové nouzi," domnívá se svaz.

Výstavbu tiny housů chystají Brémy, příslušná iniciativa vznikla i v Karlsruhe. Celá věc se dává do pohybu. Ve Warendorfu poblíž Münsteru už padlo politické rozhodnutí, jenom se zatím nenašel pozemek. V Hannoveru má dokonce vzniknout největší sídliště z tiny housů v Evropě. A má být klimaticky neutrální, s vysokými ekologickými standardy a zatím pro zhruba 210 lidí, jak zdůrazňuje místní iniciativa Ecovillage.

V Hannoveru v zásadě panuje shoda na tom, kde má čtvrť vzniknout. A v bavorské obci Mehlmeisel v pohoří Smrčiny už taková tiny vesnice existuje. Jde pravděpodobně o první kolonii tohoto druhu v Německu. Stojí na území někdejšího kempu a její vznik iniciovala mladá dvojice.

A jací lidé se chtějí stěhovat do trpasličích domů, které pocházejí z USA, kde jsou ale převážně na kolech? Podle Lindenbauerové jsou to často lidé, kteří žijí minimalisticky a vědomě se zříkají zbytečností. "Máme velkou zákaznickou skupinu, která chce zmenšit svou ekologickou stopu," vysvětluje mluvčí výrobce minidomů.

Příznivci tiny housů se často stávají i lidé v přelomových fázích života, například po rozvodu nebo při změně zaměstnání. Zajímají se o ně i mladí, kteří se nechtějí na desetiletí zadlužit kvůli vlastnímu rodinnému domu. "A nájemníci, kteří už nechtějí platit za 65 metrů čtverečních 1200 eur," dodává Lindenbauerová.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu