ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma České nemovitosti jsou stále více nadhodnocené!

České nemovitosti jsou stále více nadhodnocené!

České nemovitosti jsou stále více nadhodnocené!
29. 5. 2019

Česká národní banka (ČNB) zatím pravidla pro poskytování hypoték nezmírní. Nadhodnocení českých nemovitostí ale vzrostlo, a tak se centrální banka rozhodla opět zvýšit rezervu na ochranu úvěrového trhu. Co to pro banky znamená?

Bankovní rada ČNB minulý týden projednala Zprávu o finanční stabilitě 2018/2019. Podle ní finanční sektor zůstává i nadále stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům a rizika se v zásadě nezměnila. Pro zachování finanční stability používá ČNB nástroje makroobezřetnostní politiky, ke kterým patří i limity pro poskytování hypoték.

Prozatím se ČNB rozhodla ponechat všechny doporučené limity hypoték beze změny. Maximální hranice již dříve zavedeného limitu LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zástavy nemovitosti) na úrovni 90 procent zůstává i nadále, stejně tak se nemění ani omezení pro nové úvěry s LTV od 80 do 90 procent, kterých smějí banky poskytnout pouze 15 procent.

Beze změny zůstávají i v říjnu loňského roku zavedené limity na výši celkového dluhu k čistému ročnímu příjmu žadatele o úvěr (ukazatele DTI = 9) i splátky dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (ukazatel DSTI = 45 procent). Bankovní rada sice uvažovalo o zvýšení horní hranice ukazatel DSTI, růst úrokových sazeb ale není podle ČNB dostatečný, aby tento limit zvýšila.

„Bankovní rada diskutovala, zda je s ohledem na nedávný nárůst úrokových sazeb z hypotečních úvěrů ke třem procentům žádoucí zmírnit doporučení pro horní hranici ukazatele DSTI na 50 procent ze současných 45 procent. Rozhodla se však ponechat ji na současné úrovni s odkazem na analýzy a zátěžové testy domácností, které ukazují, že za vysoce rizikové lze pokládat již úvěry s DSTI nad 40 procent,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zdroj: Hypoindex

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu