ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Zájem o hypotéky upadl. S jarem ale nejspíš přijde oživení.

Zájem o hypotéky upadl. S jarem ale nejspíš přijde oživení.

Zájem o hypotéky upadl. S jarem ale nejspíš přijde oživení.
12. 3. 2019

Zájem o hypotéky v lednu ochladl. Češi si podle Fincentrum Hypoindexu půjčili na bydlení necelých 11 miliard korun. Trh reagoval na říjnové zpřísnění poskytování hypoték a předzásobil se. Jaro se ale blíží a zájem o hypotéky by měl opět ožít.

„Jsem přesvědčený o tom, že je to převažujícím způsobem korekce. Zažili jsme to již před 10 lety. Předpokládám, že v průběhu jara, léta, přibydou jiné účely pro hypotéky, jako jsou výstavby rodinných domů, rekonstrukce, prostě stavební sezóna. Nejčastější účel, pro který jsou dnes hypotéky poskytovány, nebude mít tak silnou váhu. Koupě bytů, případně koupě rodinných domů se skutečně vyčerpaly v závěru třetího čtvrtletí loňského roku. To znamená před tím, než se zásadním způsobem zpřísnily regulace ČNB,“ uvedl Milan Roček, předseda představenstva poradenské společnosti Hyposervis.

Oživení na jaře očekává i vedoucí týmu hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich: „Trh se do velké míry na konci loňského roku vyčerpal a bude chvíli trvat, než se opět nastartuje. Blíží se ale jarní sezóna, kdy je tradičně zájem o hypotéky velký, a to se dá očekávat i v letošním roce. Proti minulým rokům ale hypoteční trh klesne.“

Pokles by ale letos nemusel být nijak dramatický. „Křišťálovou kouli nemáte, nemáme nikdo. Nicméně korekce nemusí být nijak významná. Když se na to podíváme perspektivou nikoliv posledních 5 let, ale posledních 10 nebo 15 let, tak současné počty hypoték i objemy hypoték jsou vysoce nad úrovněmi, kde byly třeba v roce 2006, 2007, 2008. Které byly v té době považovány za opravdu velmi silné. Takže i když přijde korekce o 10, o 15 %, což je asi tak nejčastěji odhadovaný interval, tak se s tím trhem samozřejmě vůbec nic nestane,“ dodal Milan Roček.

Zdroj: Hypoindex.cz

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu