ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Developer Skanska Reality v projektech chrání životní prostředí šedou vodou

Developer Skanska Reality v projektech chrání životní prostředí šedou vodou

Developer Skanska Reality v projektech chrání životní prostředí šedou vodou
30. 3. 2019

Šedá voda pomáhá v bytových domech ušetřit až dvacet šest procent spotřeby pitné vody. Po úspěšné realizaci na rezidenčním projektu Botanica K v Praze 5 plánuje Skanska instalovat recyklační technologii tzv. šedé vody také na bytovém projektu Čertův vršek v Praze 8. 

Bytový projekt Botanica K v pražských Jinonicích je v místním měřítku zcela unikátní, neboť je v něm aplikován systém pro hospodaření s šedou vodou. To znamená, že přečištěná voda z koupelen (konkrétně z umyvadel, van a sprch) je znovu využívána pro splachování toalet. Pokud šedé vody z uvedených zdrojů nestačí, systém je doplněn zachycenou dešťovou vodou či pitnou vodou.

„Bytový dům Botanica K byl pro nás v mnoha ohledech přelomový, protože jsme jej od počátku připravovali tak, aby získal vysoké hodnocení environmentální certifikace BREEAM. Jeho součástí bylo také promyšlené hospodaření s pitnou vodou, jejíž spotřebu se nám podařilo snížit celkem až o čtyřicet procent dvěma způsoby. Instalací úsporných armatur pokleslo množství odebírané pitné vody zhruba o čtrnáct procent. Část odpadních vod z umyvadel, van a sprch jsme recyklovali na tzv. šedou vodu, kterou jsme následně využili především ke splachování toalet. Tak jsme snížili spotřebu pitné vody o dalších dvacet šest procent,“ uvádí Petr Dušta, projektový manažer Skanska Reality, který měl rezidenční komplex Botanica K v pražských Jinonicích na starosti.

Z celkové produkce šedé vody bylo pro splachování WC znovu využito 53,10 %, a podíl produkce šedé vody z celkového nátoku pitné vody do domu činí 48,30 %.

„Šetření pitnou vodou považujeme za jeden z významných příspěvků k ochraně našeho životního prostředí, proto jsme se vydali namáhavou, nicméně ve finále úspěšnou cestou recyklace pitné vody na našich rezidenčních projektech. Po úspěšné realizaci na Botanice K chceme tento systém instalovat také na Čertově vršku a dalších projektech. Zkušenosti, které jsme jako první v ČR získali v rámci schvalovacích procesů (projekčních, hygienických a stavebních) chceme sdílet v odborné komunitě, aby bylo možné pro novou technologii upravit potřebné předpisy a normy,“ říká Petr Michálek, ředitel Skanska Reality.

Zdroj: TV Architect, Skanska Reality

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu