ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Jak bez klimatizace ochladíte svůj dům nebo byt?

Jak bez klimatizace ochladíte svůj dům nebo byt?

Jak bez klimatizace ochladíte svůj dům nebo byt?
31. 10. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

Klimatizace je vysvobozením z nesnesitelného horka, ale má i alternativy. K ochlazení vašeho domova využijete okolní přírodu, větrání nebo venkovní stínění. Snížíte vnitřní teplotu, tyto metody chlazení jsou šetrné k přírodě i vašemu zdraví a ušetří vám náklady za energie.

Správné větrání zabrání přehřívání domu

Znáte ten pocit, když je uvnitř hůře, jak venku? Předejdete tomu správným větráním. I když nedosáhnete nižší teploty, než je venku, do domu vám stále proudí čerstvý vzduch a vnitřek se nepřehřívá. 

Jednou z možností je přívod nočního vzduchu. Pomocí chytrého systému si během nočních hodin vpustíte do domu studenější vzduch, který pak druhý den (zhruba mezi 10:00–14:00) vháníte do pokojů. Nevýhodou je, že potřebujete noční teploty kolem 18 °C. Pokud je tropické léto, a i v noci jsou venkovní teploty přes 22 °C, tak vám tento systém nepomůže. Lepšího chlazení dosáhnete, když větrací jednotku doplníte o chladič. 

Další z možností je křížová ventilace. Ta potřebuje nejméně dvě okna na dvou protilehlých stranách domu. Díky rozdílnému tlaku větru podél fasády dochází k rychlému proudění čerstvého vzduchu. Pokud takové řešení nemůžete nainstalovat, zvolte hybridní ventilaci – okna na jedné straně místnosti a odtahové ventilátory na straně druhé. Když je vedro, otevřete okna a zapnete odtahové ventilátory, čímž odvedete teplý vzduch pryč.

Vhodným stíněním zabráníte přehřívání interiéru

Kromě přirozeného stínění v podobě stromů jsou dobrým řešením také venkovní žaluzie nebo látkové rolety. Jedná se o předokenní stínění, které zabrání slunečním paprskům, aby se dostaly do interiéru. 

"Zatemněné venkovní žaluzie se světlými lamelami pustí do interiéru jen 3,7 % slunečního záření. Protože sluneční paprsky odráží ještě před oknem, jsou mnohem účinnější než vnitřní žaluzie, které pustí do interiéru až 36 % záření. Máme vyzkoušené, že venkovní žaluzie snižují teplotu uvnitř domu až o 10 stupňů Celsia," vysvětluje Jan Gajdoš z české firmy NEVA, která vyrábí stínící techniku.

Výhodou venkovních žaluzií je, že si nastavíte sklon natočení lamel, takže máte pod kontrolou, kolik světla k vám svítí. Během největšího pařáku si je necháte zatemněné, aby k vám neproudilo tolik slunce. Naopak večer si je mírně roztáhnete, abyste v pokoji udělali příjemné šero nebo nechali při západu slunce prosvítat poslední sluneční paprsky.

Venkovní látkové rolety zastaví sluneční paprsky, než se dostanou do interiéru. Tím stejně jako předokenní žaluzie brání přehřívání interiéru. Mají ale navíc tu výhodu, že skrze ně vidíte ven, zatímco k vám nikdo neuvidí. Takže kromě zastínění rodinného domu se skvěle se hodí i například na pergoly či terasy.

Můžete si také vybrat látky s různou propustností světla, a to od mírně stínících až po úplně zatemňující. Do obývacích místností si dáte rolety s látkou, které udělá lehké přítmí, do ložnice naopak silně zatemňující látku, abyste se dobře vyspali i třeba po noční směně.

Orientace na světové strany a umístění domu

Pokud budete dům teprve stavět, pomůže už návrh projektu. Architekt musí vzít v potaz pohyb slunce na obloze a světové strany. Když máte obývák a ložnici s okny na sever, v létě tam nebude takové horko. Jedno z přirozených chlazení je i zeleň. 

Tu využívali už naši předci, a ne náhodou se v jižních státech setkáte s ulicemi, které lemují husté řady stromů. Stojí zde z praktických důvodů. Stromy vytváří příjemný a přirozený stín a pohlcují až ⅔ slunečního svitu. Pokud máte stromy na pozemku, rozhodně je využijete. Případně zvažte, jestli jich pár nezasadit. 

Na těchto principech jsou založené bioklimatické stavby. Jsou podobné nízkoenergetickým a pasivním domům. Chlazení interiéru v létě dosahují přirozenou cestou, v zimě naopak lépe udržují teplo a není potřeba v nich tolik topit. 

Bioklimatické stavby využívají klimatické podmínky v lokalitě, proudění větru a vzrostlé stromy. Staví se z přírodních a obnovitelných zdrojů a jedná se o spíše menší stavby bez zbytečných výklenků. Používají prosklené plochy směřující na jih či jihozápad, pracují s rekuperací tepla, řízeným větráním. Využívají tepelnou izolací o síle okolo 30 cm a mají izolovanou střechu, podlahy i stěny.

Diskuze

Doporučené pořady

Vodohospodářské služby
Nový díl

Vodohospodářské služby

Developerské projekty k prodeji

Developerské projekty k prodeji

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Stylové koupelny plné inspirace

Stylové koupelny plné inspirace

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl