ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Exteriér Spánek ovlivňuje myšlení i pozornost. K jeho lepší kvalitě mohou přispět i venkovní žaluzie

Spánek ovlivňuje myšlení i pozornost. K jeho lepší kvalitě mohou přispět i venkovní žaluzie

Spánek ovlivňuje myšlení i pozornost. K jeho lepší kvalitě mohou přispět i venkovní žaluzie
1. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: NEVA

Mezi největší rušitele spánku patří hluk, světelný smog nebo špatná teplota v ložnici. Těchto nežádoucích podnětů se zbavíte například pomocí interiérových doplňků nebo venkovního stínění.

Problémy s usínáním má na světě až 20 % lidí. Pokud patříte mezi ně, zkuste svůj spánek zlepšit přípravou. Ta začíná už několik hodin před ulehnutím do postele.

  • Nejpozději tři hodiny před spánkem se naposledy najezte a lednici nechte do rána zavřenou
  • Práci na počítači nebo telefonu vyřešte co nejdříve a všechny obrazovky vypněte alespoň hodinu před spaním. Vyzařují totiž modré světlo, které snižuje produkci melatoninu (spánkového hormonu) a ztěžuje usínání.
  • Před spánkem proto odpočívejte a dělejte činnosti, které vás uklidní.
  • Ideální teplotu v ložnici nastavte na  18 °C až 20 °C.
  • Před spaním místnost rychle a pořádně vyvětrejte. Zajistíte si tak dostatek čerstvého vzduchu po celou dobu spánku a ráno se vyhnete bolesti hlavy z nadmíry oxidu uhličitého. 

V některých případech ale vyvětrání nestačí. „V malých místnostech doporučujeme i přes noc nechat otevřené aspoň jedno okno na mikroventilaci nebo na „ventilačku”. Pokud zároveň necháte stažené venkovní žaluzie, nemusíte se bát hmyzu nebo hluku z ulice,” vysvětluje Jan Gajdoš, produktový specialista českého výrobce venkovní stínící techniky NEVA.

Hluk

Ať už vám spánek ztěžují sousedé nebo rušná ulice, s pomocí odhlučňovacích doplňků můžete situaci zlepšit.

V případě hlučných sousedů zkuste:

  • akustické sádrokartonové desky,
  • protihlukové vchodové dveře
  • nebo hustý zátěžový koberec v závislosti na tom, ze které strany hluk přichází. 

Pokud se nevyspíte kvůli hluku z ulice, doporučujeme odhlučnění okna za pomoci venkovního a vnitřního stínění. Venkovní žaluzie při stažení vytvoří celistvou plochu, která funguje jako částečná protihluková izolace. Pokud ani to nestačí, zkombinujte je s vnitřním stíněním, například se závěsy nebo vnitřními roletami.

Světelný smog

Pro kvalitní spánek dopřejte tělu co největší tmu. Z ložnice odneste všechny spotřebiče s diodami. Pokud váš ruší světelný smog z ulice, zastiňte okna venkovními žaluziemi. Do ložnice se nejlépe hodí žaluzie s lamelami Z-90, které propustí jen minimum světla. Ještě lépe ale fungují látkové nebo venkovní rolety. Ty nepropustí žádné světlo a v ložnici vytvoří absolutní tmu.

Chytrá technologie Smart Home 

Kromě toho, že Smart Home využijete k běžnému chodu domácnosti, vám přijde vhod i ráno. Pokud máte problém se vstáváním do práce, nastavte si scénář, který venkovní žaluzie propojí s chytrým telefonem a vytáhne je společně s budíkem.  

Chcete se o venkovním stínění dozvědět více? Přečtěte si velké srovnání všech typů.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu