ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Interiér Moderní jídelní sety. Víme, co letí

Moderní jídelní sety. Víme, co letí

Moderní jídelní sety. Víme, co letí
18. 6. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Veneti

Vyhlášené lahůdky z domácí kuchyně nejlíp chutnají u pořádného stolu a na pohodlné židli. Kromě pohodlí ale musí stůl i židle nabízet taky kus krásy. Designéři moderních jídelen proto dávají přednost lehčím konstrukcím nábytku s přihlédnutím na estetiku na míru interiéru místnosti.

Oblíbené jsou středně velké stoly

Menší kuchyně a jídelny nově často nahrazuje spojení s obývacím pokojem. I tady jsou ale daleko nejčastější malé a středně velké jídelní sety. Není se čemu divit, když musí zůstat dost prostoru na sedačku a křesla s konferenčním stolkem. Proto jsou v kurzu jídelní stoly pro čtyři nebo šest osob.

Češi si však často pořizují rozkládací jídelní stoly, protože v případě potřeby pohodlně usadí více hostů. Většinou se rozložením dají přidat další 2–4 místa, takže kapacita u slavnostního oběda stoupne na dvojnásobek. Pak už nic nebrání hostině k babiččiným kulatinám. Dobrých lidí se vejde dost.

Které stoly u nás letí

U konzervativnějších lidí vedou hranaté nebo oválné stoly se čtveřicí souměrných noh. Často volí masivní dřevo, které je zárukou stability, ale přitom nestojí moc peněz, pokud se rozhodnou pro smrk nebo borovici. Tito lidé nejvíc berou tmavší provedení, které působí na pohled bytelněji.

Odvážní a progresivnější nátury naopak radši sáhnou po moderním střihu jídelního stolu. Ten často kombinuje více materiálů a může mít třeba jen jednu širší ocelovou nohu s platformou. Tím pádem se všichni pohodlně vejdou s nohama pod stůl, aniž by se museli omezovat. Vedou světlá provedení bílé a krémové.

U židlí vede prověřený design

Lety a generacemi ověřené tvary válcují moderní provedení. Lidé u nás zatím stále dávají přednost standardnímu designu čtyřnohých dřevěných židlí s vysokým opěradlem, které bývá spolu se sedákem polstrované. Fenomén se drží mezi lidmi už několik generací a předává se stále dál. Takové židle vydrží a je na ně spoleh.

Jen malá část lidí pak volí moderní design a materiály. Především lidé z měst, kteří u jídla netráví moc času, volí židle vyrobené zcela z plastu nebo kombinace kovu a plastu. Obě varianty působí lehce a neruší vzdušnost jídelny. Na delší posedávání ale nejsou nejvhodnější.

Těžkým židlím odzvonilo

Bytelné a příliš těžké židle už ale vypadly z kurzu. Dnes po nich prakticky neštěkne pes, protože lidé se daleko častěji stěhují nebo dělají úpravy v rozložení pokojů. Tím pádem volí raději lehčí nábytek, který se dá využít v jakémkoliv prostoru. Těžkopádné židle, které udrží váhu slona, už proto nikdo nekupuje.

Je to trochu škoda, ale nejtěžším masivním židlím už zbyly jen dvě poslední místa, kde na ně nedají dopustit. Jsou to hrady a zámky a pak pár rekonstruovaných vilek ve stylu, který s tímto nábytkem počítá. Jejich cena proto pomalu roste a stávají se těžko dostupné běžnému zákazníkovi se standardním rozpočtem.

Jak na posezení v dobrém světle

Nejen na rybu o Vánocích je potřeba dobře vidět. Proto pamatujte také na osvětlení nad jídelní stůl. Dá se zařídit nenápadně v podobě přisazeného stropního svítidla, které po zhasnutí téměř splyne se stropem, nebo můžete naopak překvapit hosty okázalým závěsným lustrem s řadou zdobení a linií.

Obě varianty pak doplňuje střední cesta, kterou volí většina. Ta spočívá v méně okázalém bodovém osvětlení, kterým si lze posvítit na stůl, nebo nasměrovat žárovky kousek vedle, aby světlo nerušilo. V každém případě myslete i na doplňkové světlo pro lepší atmosféru. Hodí se k tomu třeba stojací lampa se stínidlem.

Psali jsme také:

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu