ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Bydlení prudce zdražuje. Rostou ceny energií i nájmů

Bydlení prudce zdražuje. Rostou ceny energií i nájmů

Bydlení prudce zdražuje. Rostou ceny energií i nájmů
24. 2. 2019

Ceny nových bytů se pomalu zastavují, ale stále jsou celkem vysoko. V některých regionech ceny bytů a domů stále rostou. Každopádně pokles cen nemovitostí zatím odborníci neočekávají. Jenže nerostou jen ceny nových či secondhandových bytů, ale i náklady na bydlení.

Lidé bydlící v nájmech nebo dávno ve vlastním bytě mohou rostoucí ceny nemovitostí sledovat jen zpovzdálí a radovat se, že nemusí dávat leckdy dvojnásobné částky za pořízení „nového“ bytu či domu. Jenže i nájemníkům a vlastníkům nemovitostí rostou náklady na bydlení.

„Spotřebitelské ceny v lednu proti prosinci vzrostly o 1,0 %. Vliv na to měly zejména ceny v oddíle bydlení, které meziměsíčně vzrostly o 1,6 %. Vyšší byly ceny elektřiny, tepla a teplé vody, nájemného, vodného a stočného a zemního plynu. Meziročně ceny vzrostly o 2,5 %,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Podle dat Českého statistického úřadu na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení (nárůst o 4,9 %).

„Podle očekávání hrají i letos hlavní roli rychle rostoucí náklady na bydlení, které je předem velmi problematické odhadovat. Ať už jde o nájemné se zpožděním reflektující zdražující nemovitosti nebo ceny energií reagující na vývoj na energetických burzách. Náklady na bydlení jsou nyní “odpovědné” za více než polovinu aktuální inflace a podobně tomu bude i nadále,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Ceny nájemného z bytu byly v lednu vyšší o 3,8 procenta než v prvním měsíci loňského roku.  Ceny vodného a stočného meziročně shodně vzrostly o 2,6 procenta.

Nejvyšší zdražení bylo zaznamenáno u elektřiny, jejíž cena vzrostla o 8,2 procenta. Na nákladech na bydlení tak dražší elektřinu pocítili hlavně lidé, kteří topí elektřinou a vaří na elektrických spotřebičích. V lednu vzrostla i cena tepla a teplé vody, a to meziročně o 3,8 procenta.  (v prosinci o 1,0 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv (který v lednu ještě zesílil) ceny v oddíle bydlení (nárůst o 4,9 %).

„Klíčovým důvodem rychlejšího zdražování je lednový „náraz“ v cenách energií a bydlení. Tato položka v souhrnu vykázala meziroční cenový nárůst 4,9 procenta. To je její nejrychlejší meziroční nárůst od června 2012. Dlouho nevídaný cenový nárůst nastal také v položce „ostatní zboží a služby“, která zahrnuje například služby osobní péče, finanční služby, správní a administrativní poplatky. Ceny v této položce rostly v lednu meziročně nejrychleji dokonce od listopadu 2008. Důvodem je růst mezd napříč ekonomikou, který zdražuje pochopitelně i práci v oblasti osobní péče, dále pak růst cen pojištění a finančních služeb,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Zdroj: Hypoindex.cz

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu