ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Poslední šance připravit zahradu na zimu, nezapomeňte na hnojiva

Poslední šance připravit zahradu na zimu, nezapomeňte na hnojiva

Poslední šance připravit zahradu na zimu, nezapomeňte na hnojiva
8. 11. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Pixabay

V listopadu je poslední příležitost, kdy se vrhnout na zazimování zahrady a neméně důležité je i podzimní hnojení. Častou chybou podle odborníků je, že lidé nechávají vše až na jaro, přitom právě teď je potřeba rostliny správně vyživit, protože v zimě jsou daleko náchylnější k poškození. Dokonce existují přípravky, které zaručí, že i živý plot nebo trávník budou přes zimu stále zelené.

„Podzimní hnojení je důležité proto, aby nám rostliny jako například citlivý cedr krásně přezimovaly a vydržely do jara. V průběhu zimy se nám stane to, že nám výkyvy teplot, sluníčko a mráz může rostliny významně poškodí,“ říká úvodem Přemysl Písař ze Zahradnictví – Plzeň.

V čem jsou hnojiva specifická? Všechna jsou složena ze tří základní prvků jako je dusík, fosfor a draslík. Najít je můžete pod zkratkou NPK. Každý z oněch prvků má i svou funkci. Dusík podporuje růst, fosfor kvetení a draslík zvyšuje odolnost, protože pomáhá zesilovat její buněčnou stěnu a rostlina pak více vydrží.

„Jde o to, že hnojiva, která používáme v létě a na jaře mají vysoký podíl dusíku a fosforu a nízký podíl draslíku. U těch podzimních hnojiv je to přesně naopak. Nechceme, aby nám rostlina na podzim rostla, my chceme, aby dobře vyzrála, přezimovala a nezničilo ji sluníčko, mráz nebo nevznikaly mikroskopické trhliny, které jsou vstupní branou pro infekce,“ vysvětluje Písař.

Pokud chceme poskytnout dostatek výživy a ochranu trávníku, je ideální hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Pokud sáhnete po stejné receptuře, která má navíc železo, tak si tím zajistíte, že se trávník více zazelená. Pokud nenapadne sníh, můžete se stále kochat jeho barvou. Na jehličnany a živé ploty můžete využít hořkou sůl, ta dodá nejen dostatek živin, ale také se po ní rostlina více zabarví. U kyselomilných rostlin jako jsou například vřesy rovněž zahradníci doporučují spíše hořkou sůl než klasická hnojiva.

O zahradu pečujte i zjara

Ideálně v únoru je vhodné rostlinám dopřát trochu péče a od toho je tu dusíkaté vápno. „Když tohle hnojiva v předjaří dáme na záhon, zalijeme a přikryjeme igelitem, tak toto hnojivo se nám v půdě začne rozkládat a zlikviduje nám zárodky chorob a škůdců,“ radí závěrem Písař.

Doporučujeme: 

Nejčastější chyby při založení a péči o zahradu

Sledujte také novinky v oblasti zelené architektury

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu