ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Zahradnická sezóna klepe na dveře. Jak je na tom po zimě váš trávník?

Zahradnická sezóna klepe na dveře. Jak je na tom po zimě váš trávník?

Zahradnická sezóna klepe na dveře. Jak je na tom po zimě váš trávník?
13. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Příroda se pomalu probouzí k životu. Nastal proto ten správ čas na kontrolu trávníku po zimě. Vše potřebuje po dlouhém a chladném období zkultivovat a znova přivést k životu. Kontrolou by mělo projít ale i vaše vybavení a zahradní pomocníci. Čím lepší vybavení budete mít, tím snadněji vám půjde práce od ruky.

Starost o trávník nepatří zrovna k těm nejzábavnějším, proto je zapotřebí mít sekačku v naprostém pořádku. Velmi důležité je správné zazimování stroje, proto dbejte na konci léta na její uložení. I když jste měli sekačku dobře uskladněnou, i tak raději před prvním sekáním vše překontrolujte.

Co je potřeba udělat

  • vyměňte olej
  • vyjměte olejový filtr a vložte nový
  • zkontrolujte utažení šroubků, koleček a řemenů
  • vyměňte vše poškozené
  • naostřete, popřípadě vyměňte nože

Pokud se rozhodnete pro pořízení nové sekačky, nezapomeňte zohlednit několik důležitých věcí. Ujasněte si, na jakém pozemku budete stroj používat. Je dobré znát velikost a sklon pozemku, a také množství překážek a rostlých stromů. Obecně se doporučuje, že pro plochy o rozloze přesahující 3 500 m2 jsou ideální traktůrky, menší obstarají elektrické, benzinové nebo robotické sekačky. Důležitý parametr je také stav zahrady, kvalita trávy a v neposlední řadě i vaše časové možnosti. Například přerostlá tráva vždy potřebuje silnější stroj, a to bez ohledu na její množství či rozlohu pozemku. Při výběru konkrétní sekačky pak dbejte především na kvalitu materiálu a jeho zpracování, kvalitu a pevnost nožů, aby opravdu sekaly a jen „neokusovaly“, a zohledněte i šíři sečení, protože čím širší, tím logicky rychlejší.

Potrpíte si na krásně zelený, zdravý, hustý a vyživený trávník. Takováto úprava vyžaduje pravidelný střih a péči. Tady je ideální využít robotickou sekačku. Největší výhodou robotických sekaček je pak úspora času. V dnešní době mají některé takové sekačky i různé vychytávky, jako je například ovládání hlasem. Pokud jste majitelé velkých pozemků, tady se přikloňte raději k traktůrkům. Dobré zahradní traktory jsou zárukou perfektního, rychlého a velmi pohodlného posečení trávníku. V posledních letech jsou zahradní traktory stále populárnější nejen proto, že s nimi posečete trávník mnohokrát rychleji než s běžnou sekačkou, ale také proto, že nabízejí možnost využití různého příslušenství. Budete ho moci využívat celý rok i na jiné práce.

Pravidelné sečení travního porostu je základ, ale k jeho plnohodnotnému životu to samozřejmě nestačí. Důležitá je také vertikutace trávníku. Jedná se o blahodárnou revitalizační proceduru, která trávníku zajistí lepší přístup živin, vláhy, slunce a vzduchu ke kořenům. Zároveň ho zbaví všeho, co do zdravého travního porostu nepatří. Vertikutace je pro dokonalý trávník stejně nezbytná, jako pravidelné sečení, hnojení a závlaha. Ideální doba pro první vertikutaci trávníků je na jaře (březen-duben) v době, kdy trávník začíná růst. Pomocníkem vám bude veltikutátor. Ten může být elektrický nebo benzínový.

Více o vertikutaci vám poradíme v našem videu: Vertikutace trávníku - je potřeba?

Psali jsme také:

Jak pečovat o trávník v období sucha?

Žlutý trávník v parném horku se dá zachránit!

Tipy, jak na vyživený a zelený trávník v suchém létě

Jak bojovat s letními suchy a udržet trávník zdravý?

Tip: Jak zachránit v parném horku váš trávník!

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu