ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Exteriér Muškáty umí krásně ozdobit okna i terasy. Vysaďte si nenáročnou letní dekoraci

Muškáty umí krásně ozdobit okna i terasy. Vysaďte si nenáročnou letní dekoraci

Muškáty umí krásně ozdobit okna i terasy. Vysaďte si nenáročnou letní dekoraci
10. 5. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Je ten správný čas začít pomýšlet na to, že do truhlíků a přenosných nádob vysadíme muškáty.  Pelargonie totiž patří mezi klasiku. Mají krásné, jednoduché a bohaté květy a díky množství barevných variant si vybere opravdu každý.

Muškáty se už dlouho drží na předních místech v oblíbenosti balkonových květin. U nás se pěstují převážně muškáty převislé a vzpřímené. Mají takřka shodné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Muškáty jsou poměrně snadné na pěstování. Pro vysazení se doporučuje doba po polovině května, kdy už víme, že nepřijdou žádné mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkón, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkónovou květinovou výzdobu jako stvořené, dosahují maximálního estetického efektu.

„Trend je, když mnoho lidí u nás dělá to, že celý rok pěstuje muškáty, na zimu je pak sklidí do sklepa a na jaře je opět oživuje. Pravda je ale taková, že kvalita nových sazenic je lepší než ta těch zazimovaných. Letnička, balkonovka je rostlinka sezonní, a proto je lepší se s ní na zimu rozloučit a na jaře pořídit novou,“ radí odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.  

Při pořizování sazenic se podívejme, kromě celkového vzhledu, také na spodní strany listů. Pokud vidíme náznaky chorob (různé skvrnky), rozhodně takové rostliny nekupujte. Co se týká nádoby, vhodné je zvolit samozavlažovací truhlíky s dostatečnou vrstvou drenáže.

Nejjednodušší způsob, jak si opatřit sazenice, je samozřejmě jejich nákup v zahradnictví. Poté je ideální dát je do hluboké nádoby s odtokovými otvory pro přebytečnou vláhu. Jednotlivé sazenice sázíme dostatečně daleko od sebe, do 60 cm dlouhého truhlíku se vejdou nejvýše 3. Ihned po výsadbě rostliny zalijeme. Vyberte jim světlé a slunné místo, nejlépe orientované na jih.

Aby bylo pěstování muškátů úspěšné, je třeba vybrat tu správnou zeminu. Pro pěstování na balkónech a terasách jsou nejvhodnější speciální substráty určené přímo pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Nejlepší volbou jsou přímo substráty pro muškáty. Tak budou rostlinám zajištěny veškeré potřebné živiny.

Podívejte se na další Přemkovy rychlé rady pro zahrady ZDE.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu