ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Tipy, jak na vyživený a zelený trávník v suchém létě

Tipy, jak na vyživený a zelený trávník v suchém létě

Tipy, jak na vyživený a zelený trávník v suchém létě
15. 6. 2020 / Autor: 4 základní kroky k údržbě vyživeného a zeleného trávníku v suchém létě

Chceme se těšit z krásně upraveného a hlavně zeleného trávníku, ale ten nám v parném období spíše žloutne. Horké loňské léto a sucho dalo trávníkům zabrat. A co víc, meteorologové se shodují, že obdobná sucha nás čekají i letos. Jak ho zachránit, jak a kdy o něj pečovat a jakým častým chybám se vyhnout?

Horké a suché léto trápilo loni i v předchozí sezóně velkou část Evropy a dle odborníků to vypadá, že si na tento jev budeme muset do budoucna zvyknout. Dle prognóz meteorologů nás obdobná situace čeká i letos. Rozhodně ale nepanikařte, naopak, naučte se několik základních kroků, které vám k zelenému a vyživenému trávníku dopomohou i v suchém období. Ocení to nejen vaše oko, ale především rostliny a okolní příroda.

Zapomeňte na přehnanou starost

Čím víc budete váš trávník hýčkat a opečovávat, tím hůř se bude pak vyrovnávat s extrémním počasím. Zapomeňte tedy na pravidelné zalévání. V rámci boje o vláhu pustí rostliny své kořeny hlouběji do půdy, což ocení ve chvíli, kdy budou vrchní půdní části vyprahlé od sluníčka. Rostlina i její kořeny buduou odolnější.

 Sledujte teploměr i předpověď počasí

Trávník zalévejte nepravidelně a více. A nezapomeňte, čím méně trávu sečete, tím je potřeba méně vláhy. Vyplatí se také sledovat předpovědi počasí a aktuální teplotu. „Trávník je dobré sekat jen dokud venkovní teplota nepřesáhne 26°C. Ideální je proto ráno nebo večer. Dobré je sledovat i meteorologickou předpověď a sekat před deštěm. Stébla trávy se totiž po řezu rychleji zahojí, pokud se jim po sečení dostane vláhy,“ radí Aleš Chrobok ze společnosti Robomow. „Čím ale sucho trvá déle, tím by intenzita seče měla být nižší. V extrémně dlouhotrvajícím suchu totiž tráva přestává růst,“ dodává Chrobok.

Nabruste stroje

Tak či tak, během letního období je třeba trávník alespoň občas posekat. Určitě je dobré sekat jej na délku od 5 cm výš. Aby trávník po seči rychle regeneroval, je důležité mít dobře seřízenou sekačku s nabroušenými noži. V opačném případě totiž sekačka trávu neřeže, ale trhá a stébla pak zůstávají na koncích roztřepená.

Poslouchejte

Pokud bude léto, stejně jako v loňském roce, opět velmi suché, dá se očekávat, že ministerstvo životního prostředí i odborníci budou apelovat na veřejnost, aby bylo sekání trávy omezeno. Tato opatření byste měli poslouchat. Nakrátko posečená tráva obnaží půdu, která tak bude rychleji vysychat. Omezení sekání trávy půdu a rostliny před extrémními a dlouhými suchy sice nezachrání, ale alespoň trochu pomůže.

Doporučujeme také:

Zahrady inspirace

Žlutý trávník v parném horku se dá zachránit!

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu