ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Při výběrů nového domova dávejte pozor na nezdravé prostředí, skryté vady nebo zkreslující vizualizace

Při výběrů nového domova dávejte pozor na nezdravé prostředí, skryté vady nebo zkreslující vizualizace

Při výběrů nového domova dávejte pozor na nezdravé prostředí, skryté vady nebo zkreslující vizualizace
7. 1. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, Foto rezidence U Pernikářky

Před pořízením bytu nebo rodinného domu byste se neměli nechat ovlivnit pouze atraktivní cenou nebo citovým vztahem ke zvolené lokalitě. Nestačí se také zaměřit na pěkné vizualizace, které mohou výsledný vzhled nemovitosti výrazně zkreslovat. Jaká kritéria by tedy měl váš vysněný byt splňovat, abyste jeho koupí získali opravdu komfortní a zdravý domov? A na co byste si měli dát naopak pozor?

Zdravé bydlení jako nejdůležitější kritérium výběru

Pořízení bytu nebo rodinného domu je významná investice. Proto buďte při výběru nemovitosti obezřetný a důsledný při zjišťování informací, podle nichž se následně budete při jeho výběru řídit. Nepromyšleným nákupem nemovitosti můžete ohrozit rodinný rozpočet případnými budoucími výdaji na opravy, rekonstrukce či právníky, nemluvě o starostech a stresu.

Mezi obvyklá kritéria, jimiž je dobré se při výběru řídit, patří velikost bytu a promyšlenost jeho dispozice, dostatek úložných prostor, standardy materiálů a vybavení, existence balkonu či terasy, výhledy do zeleně, bezpečnost domu a okolí, občanská vybavenost a dopravní dostupnost lokality. Stále více se kupující zajímají také o energetickou náročnost budovy. Úsporné stavby totiž dokážou značně snížit provozní náklady, které se jinak kvůli rostoucím cenám energií stále zvyšují.

„Všechna tato kritéria jsou velmi důležitá. Bohužel se ale často zapomíná na to zásadní – aby vaše bydlení bylo zdravé a neškodilo vám. Lidé se obvykle nezamyslí nad tím, jaké negativní důsledky může přinést nadměrná vlhkost a teplota, nevětraný vzduch, hluk, špatné osvětlení nebo velká prašnost v nevyhovujícím vnitřním prostředí. Při hledání nového bydlení bychom se proto měli ujistit, zda je v bytě zdravotně nezávadné vybavení a materiály, nejlépe přírodní, a jestli disponuje moderními technologiemi, které zajistí zdravé vnitřní prostředí, například řízeným větráním s rekuperaci. To je však samozřejmě těžké popsat pouhými slovy, důležité je toto prostředí vyzkoušet a pocítit osobně,“ radí Jan Řežáb. Dlouhodobý pobyt ve špatném vnitřním prostředí s nadměrnou vlhkostí, plísní nebo přetopenými místnostmi totiž mívá nepříznivý vliv na lidský organismus. Stejně jako prašnost či vydýchaný vzduch může vést nejen k únavě a bolestem hlavy či očí, ale až k alergickým reakcím nebo chronickému onemocnění dýchacích cest.

Technický stav nemovitosti a právní rizika konzultujte s odborníky

Dobře nastavená cena, bohatě vybavená lokalita, nízká energetická náročnost a zdravé vnitřní prostředí jsou důležitá kritéria pro volbu nového bydlení společná pro projekty v přípravě, novostavby i starší budovy. Pokud si plánujete pořídit postavenou nemovitost, měli byste přednostně přistoupit k její důkladné prohlídce se zkušeným odborníkem. Pouze ten totiž dokáže posoudit případné skryté vady, problémy s elektrickými rozvody či zanedbanou údržbu, určit možnost nápravy a stanovit skutečnou tržní hodnotu. Prohlídku nemovitosti byste si měli naplánovat za denního světla a ideálně v době, kdy jsou v domě či jeho okolí i ostatní obyvatelé. Jedině tak se lépe seznámíte se stavem společných prostor a zkusíte si, zda vás nebude rušit běžný provoz v budově, hluk výtahu nebo zvuk dopravy ze silnice. Nezapomeňte si samozřejmě zjistit ani případná právní rizika nákupu zvoleného bytu, která mohou jeho koupi výrazně ztížit: to jsou například zástavní právo, exekutorské zástavní právo, věcné břemeno (doživotní užívání objektu jinou osobou nebo potrubí položené na pozemku) nebo plomba v katastru.

„Pokud kupujete byt ,na papíře‘ měli byste mít na paměti, že by daný projekt měl mít alespoň pravomocné územní rozhodnutí, abyste získali větší jistotu termínu dokončení. Doporučuji, abyste si pečlivě zjistili, kdo projekt realizuje a prohlédli si jeho starší realizace, včetně vizualizací. Ty následně porovnejte s finální podobou projektu, a to ideálně po více než dvou letech od jeho kolaudace. Zjistěte si také všechny dohledatelné reference. Spokojenost klientů je totiž to pravé doporučení pro konečné rozhodnutí, od koho si máte byt koupit,“ uvádí Jan Řežáb.

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu