ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Profese realitního makléře je ode dneška vázanou živností

Profese realitního makléře je ode dneška vázanou živností

Profese realitního makléře je ode dneška vázanou živností
3. 3. 2020 / Autor: Lucie Kratochvílová, zdroj: ČTK

Dnešního dne nabyl účinnosti zákon o realitním zprostředkování. Největší změnu, který zákon přinesl, je to, že profese realitního makléře je vázanou živností s požadavky na odbornou kvalifikaci. Dosud to byla živnost volná a vykonávat ji tak mohl prakticky kdokoliv. Zákon o realitním zprostředkování ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo osm let. Jeho hlavním cílem je zlepšení fungování realitního trhu a ochrana klientů realitních kanceláří.

Pro vykonávání profese realitního makléře počítá zákon s pěti možnostmi. První je vysokoškolské vzdělání v právních, ekonomických, stavebních nebo jiných odpovídajících oborech. Druhou je jiná vysoká škola, vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání. V této kategorii jsou nutné tři roky praxe v oboru. Dále jsou to mezinárodní uznání nebo bakalářské vzdělání společně s titulem MBA v oboru nemovitostí a rok praxe. Bez ohledu na vzdělání postačí složení odborné zkoušky.

Na žádost o změnu z volné na vázanou živnost, tedy doložení vzdělání, praxe nebo absolvování zkoušky, má podle ministerstva místního rozvoje dosavadní realitní zprostředkovatel šest měsíců. Pro ty, kteří do oboru vstupují nově, platí, že musí tyto dokumenty předložit ihned při podání žádosti.

Realitní kanceláře budou moci nově poskytovat úschovu peněz výhradně na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech. Budou mít také právo nabízet úschovu peněz klientům bankami, zahraničními bankami, notáři, advokáty nebo v souvislosti s exekučním a jiným soudním řízením také exekutorem.

Někteří analytici tvrdí, že kvůli snížení počtu realitních makleřů dojde ke zdražení jejich služeb. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové se nic takového pravděpodobně nestane a počítá se s tím, že z trhu zmizí hlavně takzvaní garážoví makléři, kteří to nedělají jako hlavní povolání.

Přečtěte si také:

Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro realitní kancelář?

Zákon o realitním zprostředkování bude účinný od 3. března

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu