ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Pytle od kakaa a oříšků slouží k výrobě přírodní izolace

Pytle od kakaa a oříšků slouží k výrobě přírodní izolace

Pytle od kakaa a oříšků slouží k výrobě přírodní izolace
2. 3. 2019

Táborská firma Izolace konopí představila na Stavebním veletrhu na brněnském výstavišti jutovou izolaci, která vzniká z pytlů, v nichž německá čokoládovna dováží kakao a oříšky. 

Autorem původní myšlenky na využití juty jako přírodní izolace je podle něj majitel německé čokoládovny Ritter Sport Alfred Ritter. Ten je zároveň majitelem společnosti Thermo Natur vyrábějící přírodní izolace pro stavebnictví.

"Nadnárodní koncern Ritter Sport dováží každoročně z celého světa tisíce tun kakaových bobů, kávy, různých oříšků a arašídů právě v jutových pytlích. Tyto pytle většinou končily v odpadu, protože vozit je přes půl světa zpět do pěstitelských oblastí se jednoduše nevyplatí," uvedl Hora.

Firma Thermo Natur nejprve zkoušela kombinovat jutu s konopím, které používala do té doby. Při testech se ale ukázalo, že samotné jemné jutové vlákno má nejlepší tepelně izolační vlastnost ze všech doposud používaných přírodních vláken.

"Vlákno se v průběhu výroby máčí v roztoku přírodní sody, která po zaschnutí působí jako impregnace proti hoření a zároveň působí proti plísním. Vzniká tak prodyšná izolace, která si dobře poradí se vzdušnou vlhkostí. Umí ji pojmout a zase vypustit," řekl Hora.

Izolace se cenově přibližuje průměrně drahým průmyslovým chemicky vyráběným izolacím. "Dá se použít všude, kde se používají klasické průmyslové izolace a navíc není třeba používat igelitovou fólii. Navíc odpadají některé složité konstrukční detaily," uvedl Hora. Netradiční použitý materiál má podle něj za následek i jemnou kakaovou vůni, kterou je izolace z juty cítit.

Zdroj: ČTK

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu