ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Až 2 miliony korun na vlastní bydlení pro mladé! Pomůžou po zpřísnění hypotečních podmínek státní půjčky?

Až 2 miliony korun na vlastní bydlení pro mladé! Pomůžou po zpřísnění hypotečních podmínek státní půjčky?

Až 2 miliony korun na vlastní bydlení pro mladé! Pomůžou po zpřísnění hypotečních podmínek státní půjčky?
19. 6. 2018

Zpřísněné podmínky pro získání hypotečního úvěru, které oznámila Česká národní banka (ČNB), ovlivní dostupnost bydlení velké skupině lidí. Jedno z výrazných opatření je výše úvěrů. Ta by měla činit maximálně 9násobek čistého ročního příjmu žadatele. Toto opatření ale odřízne od možnosti získat hypotéku pro vlastní bydlení významnou skupinu: mladé rodiny a dobře vydělávající střední třídu.

Současná vláda v demisi chce půjčit mladým lidem do 36 let až dva miliony korun na nový dům a 1,2 milionu na nový byt. Úroková sazba bude 1% s dobou fixace 20 let s tím, že splatnost se může výjimečně prodloužit až na 25 let.

Návrh Ministerstva pro místní rozvoj schválila vláda. Příjem žádostí bude zahájen 15. srpna.

Pozitivní změnou je také zvýšení státní půjčky až na 80 procent hodnoty nemovitosti oproti původním 50 procentům. Ale zásadním problémem zůstává objem peněz, který na tuto podporu vyčlenila vláda ze Státního fondu rozvoje. Pro letošní rok počítá s 650 miliony korun, v následujících letech pak o jednu miliardu korun navíc. Vzhledem k tomu, že loni komerční banky poskytly hypotéky za 224 miliard korun, je tohle jen nepatrná částka z celkového objemu hypotečního trhu.

Že je nastavená výše státní hypotéky dost malá, dokládá i průměrná výše hypotéky poskytnuté komerčními bankami. Ta na konci loňského roku vzrostla na 2,15 milionu korun, přičemž nad dvoumilionovou hranicí se drží nepřetržitě od listopadu 2016.

Autor: TVbydleni.cz

Diskuze

Partneři

Zajímá vás architektura?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl