ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Státní půjčku na bydlení získá jen minimum lidí

Státní půjčku na bydlení získá jen minimum lidí

Státní půjčku na bydlení získá jen minimum lidí
20. 8. 2018

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) spustil nové půjčky na rekonstrukci, stavbu či nákup vlastního bydlení pro mladé rodiny do 36 let. Ty tak od státu získají až 300 tisíc korun na rekonstrukci současného vlastního bytu, 1,2 milionu korun na koupi bytu nebo až dva miliony korun na stavbu či koupi rodinného domu. Jednoprocentní úrokovou sazbu půjde fixovat až na 20 let. Dostane se ale jen na úplné minimum zájemců.

Zásadním problémem je celkový objem peněz, který stát prostřednictvím SFRB na program vyčlenil. V letošním roce by to mělo být 650 milionů korun a v dalších pak jedna miliarda ročně. To je však jen nepatrný zlomek celkové poptávky na trhu. Jen loni poskytly komerční banky hypotéky za celkem 224 miliard korun. To je oproti státem plánovanému objemu značný nepoměr. Budeme-li počítat, že všichni budou žádat o nejvyšší možnou částku, tak stát každoročně uspokojí jen stovky domácností.

Otázkou také zůstává, zda je nabízená maximální výše opravdu dostatečná. Stát sice tvrdí, že nabídka má směřovat převážně do regionů, kde jsou ceny nemovitostí oproti Praze a velkým městům nižší. Pravdou však je, až ani tam to nemusí často stačit. Naznačuje to průměrná výše hypotéky poskytované komerčními bankami. Ta na konci loňského roku dosáhla 2,15 milionu korun, přičemž nad dvoumilionovou hranicí je nepřetržitě od listopadu 2016. Jde přitom o čísla za celou republiku, týkají se tedy celého území včetně malých měst a obcí.

Zdroj: EKOSPOL

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu