ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Stavba šetrného domu, který se bude snažit žít v symbióze s přírodou je ve finále

Stavba šetrného domu, který se bude snažit žít v symbióze s přírodou je ve finále

Stavba šetrného domu, který se bude snažit žít v symbióze s přírodou je ve finále
9. 12. 2020 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Český soběstačný dům

Ostrovním dům, který vzniká u Vyššího Brodu v Jižních Čechách je natolik soběstačný, že nepotřebuje žádné přípojky k inženýrským sítím. Celý projekt vzniká už několik let. Od prvních plánů v roce 2016, po zahajovací výkopové práce loni na podzim. Teď už je projekt v takové fázi, že se může začít malovat a uklízet.

Šetrný dům na samotě u Hodslavského potoka, poblíž lyžařského areálu Kramolín si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije.

Stavba pokračuje podle plánů. Hotové jsou už podlahy i schody. V přízemí je pohledová betonová stěrka zalakovaná matným nátěrem. V podkroví a na schodech položili dělníci třívrstvou dubovou podlaha. V domě už je také zavedený internet. Hotové jsou i interiérové sádrové omítky, a tak se může malovat a uklízet.

Na co se majitelé a stavaři ještě chystají, tak to je instalace nádrže na dešťovou vodu. Připravený je výkop na nádobu o objemu 16 kubíků s biologickou čističku odpadních vod. Takto velká nádrž proto, že majitelé v budoucnu počítají i s výstavbou sousedního domku, takže by nádoba byla společná. Se zavedením vody se intenzivně pracuje také uvnitř domu, zavádí se trubičky a filtry.

Český soběstačný dům je zcela unikátní nezávislá budova. Cílem je urychlit nástup udržitelnějších technologií do domácností a budov. Celý dům si budete moct také postavit, protože jeho plány po dostavbě budou zdarma zveřejněny jako manuál. 

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu