ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Tip: Jak je uchránit chalupu před zloději?

Tip: Jak je uchránit chalupu před zloději?

Tip: Jak je uchránit chalupu před zloději?
19. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Pixabay

Chatařská sezóna se neodvratně chýlí ke konci a je na čase zazimovat a zabezpečit své objekty. Právě pro lapky je blížící se zima nanejvýš atraktivní. Někteří se po vloupání i chvilku zdrží a přenocují, při odchodu pak vezmou vše, co jim přijde cenné. Mnoho chatařů situaci podceňuje a případné vloupání kolikrát ani nenahlásí.

Když policisté dorazí k vykradené chalupě, začíná pro ně nelehká práce. Velmi těžké je dopátrat se hodnověrných stop a sám majitel, který za zimu přijde chalupu jen jednou zkontrolovat, kolikrát ani nepozná, zda byl objekt vykraden předchozí den nebo snad před měsícem. Proto vloupání mnohdy ani nenahlásí, někdy je to o i z důvodu, že jsou škody nízké a nechtějí tak podstupovat zbytečné papírování na stanici.

Policisté dělí samotné zloděje do několika skupin. Jednou z nich jsou lidé bez domova, kteří hledají něco malého k jídlu a místo, kde přespí. Takto většinou vystřídají několik chat. Druhou skupinou jsou recidivisté, kteří se chtějí schovat před spravedlností a tou třetí jsou organizované skupiny.

„Ti mají předem velmi důkladně vytipovány objekty zájmu, pracují na objednávku a využívají nejmodernějších technických vymožeností k překonávání mechanických a elektronických zábran nebo ke vzájemné komunikaci. Bohužel se stávají i případy, kdy nespokojený zloděj nenalezl, co chtěl a ze zlosti způsobil v objektu značné škody, někdy končící třeba i požárem, při němž pěkná chalupa lehne popelem,“ popisuje Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR.

Jak ochránit svůj majetek?

Dveře, okna a verandy. To jsou místa, kudy se zloději nejčastěji dostávají dovnitř. Podle odborníků je dobré naistalovat si takzvaný zadlabací zámek s prvky pasivní bezpečnosti, který je odolný proti odvrtání a má například i pojistku, která při rozlomení vložky automaticky zablokuje vysunutou závoru. Nezaškodí ani instalace vrchního přídavného zámku. Řada výrobců také nabízí i speciální odolné a bezpečnostní dveře.

Okna lákají zloděje nejvíce, a to z prostého důvodu, že je nejsnazší se tudy dostat do objektu. Zde by se majitelé měli zaměřit na rámy, parapety, okenní křídla, sklo nebo okenice. Řešením může mít bezpečnostní sklo, bezpečnostní folie nebo uzamykatelné okenice. 

Další varianty?

Samozřejmě řada chatařů investuje také do elektrického zabezpečovacího systému. Další možností je využít kontakty s lidmi, kteří v dané lokalitě žijí celoročně a domluvit se s nimi, že by vaše stavení zašli občas zkontrolovat. Pokud místo budí zdání, že sem jezdíte pravidelně, může to zloděje odradit. Zde je receptem řádná údržba zahrady. 

Co dělat, když už ke vloupání dojde?

Nejčastější chybou bývá, že se majitelé hned vrhnou sčítat škody a nadělají tak ještě více škod než užitku. Další chybou bývá, že se pustí do úklidu po zlodějích, kteří nadělali nepořádek. Hlavní je zachovat chladnou hlavu a okamžitě se obrátit na policii.

„Po příjezdu policejní výjezdové skupiny je třeba uvést do protokolu vše důležité pro pátrání po odcizených věcech, i ty nejmenší maličkosti či odlišnosti. Policie poté při pátrání po vašich věcech kontroluje burzy, různé překupníky nebo zastavárny. Pokud máte některé věci zadokumentovány na fotografiích, případně zapsány výrobní čísla elektronických spotřebičů a nářadí přiložte je k protokolu,“ radí odborník.

Pokud by se policisté pachatele nedopátrali, můžete tyto materiály využít jako podklad pro pojišťovnu. Obecně platí, že se zloději zaměřují na věci, které lze snadno z místa odnést a které jdou především dobře prodat. Nejčastěji se tak zaměřují na nářadí, drobnou elektroniku, porcelán, starožitnosti a sportovní vybavení.

Čtěte také:

Kvalitní dveře ochrání váš bezpečný domov

Diskuze

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace
Nový díl

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu