ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Topná sezóna začala! Jak ušetřit?

Topná sezóna začala! Jak ušetřit?

Topná sezóna začala! Jak ušetřit?
26. 9. 2019 / Autor: Lucie Kratochvílová
#topení #teplo #botticelli
další
skrýt

Průměrné denní teploty v některých částech České republiky klesly pod 13 stupňů Celsia, což značí povinnost zahájit dodávky tepla. Větší vliv na cenu topení má izolace a údržba než cena energií. Zanedbaná údržba otopné soustavy ale může mít horší následky než dražší teplo.

Topná sezóna každou zimu stojí domácnosti v průměru desetitisíce korun. Nejdéle topí lidé v západních Čechách a v horských oblastech. „Standardně nejdelší topná sezóna je v západních Čechách a dále v podhorských a horských oblastech Čech, tedy v nadmořské výšce nad cca 750 metrů. K nejteplejším místům patří tradičně jižní Morava a Polabí, tedy níže položená místa,“ uvádí Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky. Zásadní vliv na protopené peníze má také zateplení budovy. Starší budovy jsou na tom samozřejmě výrazně hůře, u moderních nízkoenergetických domů je spotřeba až čtyřnásobně nižší. Největší vliv na tepelné ztráty mají okna a dveře, jejichž podíl na celkové tepelné ztrátě objektu u vícepodlažních bytových domů tvoří 40 až 50%.

Náklady na teplo a teplou vodu v roce 2018 činily 11,9 % měsíčních nákladů na bydlení, jejich podíl posledních 6 let mírně klesá. Nejvíce domácností v Česku, přes 40 %, dostává teplo z blokových kotelen nebo z dálkového topení. Na druhém místě jsou vlastní ústřední topení na plyn s necelými 30 %, na pevná paliva téměř 20 % a elektrické ústřední topení provozuje zhruba 5,5 % domácností. Meziroční zdražení energií se opětovně více dotkne domácností topících elektřinou než těch, které topí plynem, vyplývá to z dat portálu tzb-info.cz, který srovnával ceny třinácti dodavatelů elektřiny a plynu. Průměrné zdražení elektřiny při roční spotřebě 2000 kWh dosáhlo na 18,7 %, u plynu je průměrné zdražení při roční spotřebě 20MWh 3,6%.

I drobnosti jako špatné odvzdušnění dokážou snížit účinnost radiátoru a tím provoz otopného systému prodražit. „Nejhladší průběh topné sezóny zajistíte pečlivou kontrolou stavu radiátorů a celého otopného systému před jeho spuštěním po letní odstávce, zda jsou spoje těsné a jednotlivé části systému nevykazují známky poškození. Při prvním spuštění pak radiátory pečlivě odvzdušněte a ujistěte se, že kolem nich může volně proudit vzduch, aby topily efektivně, říká Martin Preclík, produktový specialista tuzemského výrobce otopných těles KORADO. „Odvzdušňování doporučuji provádět alespoň dvakrát za topnou sezónu, zvláště pokud bydlíte v nejvyšších patrech. Pokud chcete ušetřit, tak zbytečně nepřetápějte. Každý stupeň nad 21°C zvyšuje náklady na topení o 2 až 6 procent,“ dodává Martin Preclík.

Majitelé domů a bytů, vytápěných plynem nebo pevnými palivy, mají zákonnou povinnost provádět pravidelné revize nebo kontroly kotlů. Ty se netýkají pouze majitelů elektrokotlů, které jsou konstrukčně jednodušší. Ne všechny kontroly však splňují požadavky výrobců, těmi je třeba se řídit. Správně udržovaný kotel snižuje nejen riziko poruchy, ale i náklady na topení.

Povinné kontroly a čištění jsou vypsány i pro komíny. Zanedbání povinností může mít vážné následky, což potvrzuje i Statistická ročenka Hasičského záchranného sboru České republiky. Během loňského roku evidují 1074 požárů komínů, což představuje mírný nárůst proti roku 2017. Zhruba v jednom ze tří případů došlo k rozšíření požáru a celkové škody dosahují 57,4 milionu korun.

Přečtěte si také:

Stát chce zdražit vytápění plynem stovkám tisíc domácností!

Tip: Jakým způsobem se dá vytápět koupelna?

Diskuze

Doporučené pořady

Inspirace koupelny
Nový díl

Inspirace koupelny

Díla architektů a designérů
Nový díl

Díla architektů a designérů

Stylové koupelny plné inspirace

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu