ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Víte, jak stavební materiál dokáže ovlivnit kvalitu vzduchu v interiéru?

Víte, jak stavební materiál dokáže ovlivnit kvalitu vzduchu v interiéru?

Víte, jak stavební materiál dokáže ovlivnit kvalitu vzduchu v interiéru?
15. 5. 2018

Při výběru nemovitosti nebo její rekonstrukci stále častěji majitelé řeší zdravotní nezávadnost užitých materiálů. Rostoucí informovanost zákazníků přímo zvyšuje požadavky na dodavatele. I výrobci si tento trend uvědomují, proto věnují nemalé prostředky do vývoje a přichází s novými chytřejšími produkty, které reflektují nové potřeby zákazníků.

U starších nemovitostí se mohou vyskytovat zdravotní rizika způsobená negativními účinky užitých stavebních materiálů. Některé z nich jsou již u novostaveb běžně zakázány. Příkladem mohou být takzvané domy Okál, které se v sedmdesátých letech v Československu těšily velké oblibě. Lepidlo použité na vnitřní opláštění ale může uvolňovat formaldehyd. Riziko formaldehydu se ale objevuje také v novostavbách, kde se může uvolňovat nejen ze stavebních materiálů, jako jsou lepidla a laky, ale také ze zařízení interiérů z koberců a dřevotřískového nábytku a také z čistících a dezinfekčních prostředků. Formaldehyd je těkavá organická látka, která může vyvolávat u lidí různé zdravotní problémy – bolesti hlavy, podrážděnost očí nebo oslabení imunity a v krajních případech dokonce alergii a astma. Právě tento nedostatek dal prostor například společnosti Rigips, která přišla se speciální sádrokartonovou deskou obohacenou o technologii.

Tvárnice nebo střešní krytiny ze zdraví škodlivých materiálů je třeba kompletně vyměnit, zmiňovaný formaldehyd lze v současné době z domácnosti eliminovat bez razantních stavebních úprav. Ideálním řešením jsou sádrokartonové desky s inovativní technologií Activ’Air®. Účinná látka obsažená v deskách Rigips s označením Activ’Air® rozkládá formaldehyd přítomný ve vzduchu. Z ovzduší dokáže odstranit až 70 % formaldehydu, který navíc zpětně nevylučuje. Složka Activ’Air® je účinná po dobu minimálně 50 let. Desky s touto technologií se používají například na stavbu příček, podkroví a podhledů.

Také v novostavbách mohou číhat zdravotní rizika. Jednoduchým pravidlem, které v drtivé většině případů funguje je dávat přednost přírodním recyklovatelným materiálům – jakými jsou i v případě sádrokartonu sádra, voda a papír. V poslední době lidé upřednostňují právě ekologicky šetrné výrobky z poctivých přírodních materiálů určené pro dlouhodobé a opakované používání.

Zdroj: Dark Side

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu