ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Vše, co potřebujete vědět o dani z nemovitosti

Vše, co potřebujete vědět o dani z nemovitosti

Vše, co potřebujete vědět o dani z nemovitosti
20. 12. 2019 / Autor: Romana Landová. Daně jsou ošemetné. Foto: Pixabay.com

Vypočítat výši daní je pro spoustu lidí velký problém. Jak si poradit s daní z nemovitých věcí a do kdy je třeba částku uhradit? Jaké jsou možnosti platby? V dnešním obsáhlejším článku se na tuto problematiku podíváme podrobněji a na konci textu uvedeme několik užitečných odkazů, které vám při vyřizování značně ulehčí práci.

Vlastníci nemovitostí platí každý rok daň z nemovitých věcí. Platí se oproti jiným daním dopředu, a jestliže nepřesahuje částku 5000 korun, je splatná k 31. květnu 2020. V případě, že je částka vyšší, je u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb splatná do 31. srpna a do 30. listopadu 2020 a u ostatních do 31. května a do 30. listopadu 2020. Daňové přiznání se nepodává, pokud jej poplatník podal v některém z předchozích zdaňovacích období či neprovedl žádné změny, které by vedly k novému stanovení daně. Bez ohledu na to, že se kupříkladu změní koeficient platný pro obec, kde nemovitost leží. Finanční úřad při výměru daně změnu sám vypočte a jako každý rok poplatníka informuje prostřednictvím složenky či e-mailu s výši daně, případně ji shrne přes SIPO.

Pokud jste nemovitost získali teprve letos, tedy v roce 2019, jste povinni podat přiznání k dani z nemovitosti do 31.1.2020. V případě, že jste letos v nemovitosti provedli změny (změna výměru, druhu pozemku, změna v užívání zdanitelné stavby, zvětšení půdorysu a podobně) jste povinni podat přiznání k dani z nemovitosti také. V případě, že chystáte změny na pozemku příští rok, se vás tato skutečnost týká až v roce 2021.

Daň z nemovitých věcí podávají i poplatníci, kteří vlastní více nemovitostí v jednom kraji najednou a některou z nich v roce 2019 prodali. Pokud poplatník prodal jedinou nemovitost v jednom kraji, nemusí podávat daňové přiznání, ale musí finančnímu úřadu do konce ledna prodej nemovitosti oznámit - jedná se o zákon o daních z příjmu č. 586/1992 Sb. Nejlépe je skutečnost oznámit ihned po převodu nemovité věci, nebo nejpozději do konce roku, ve kterém proběhl převod. Může se totiž stát, že poplatníkovi finanční úřad předepíše daň z nemovitosti, kterou už ale v tu dobu nebude vlastnit.

Jak na daňové přiznání?

Odevzdává se finančnímu úřadu v kraji, kde se nemovitost nachází. Pokud poplatník vlastní vícero nemovitostí, je daňová povinnost spojená do jednoho spisu, který je uložený na jednom územním pracovišti. Posléze se platí společnou platbou a v případě, že poplatník vlastní nemovitosti i v jiném kraji, je povinen podat daňové přiznání v každém kraji zvlášť. Pokud je zároveň vlastníkem datové schránky (jedná se o elektronické úložiště speciálního typu zřízené podle zákona č. 300/2008 Sb., které je určeno k doručování elektronických dokumentů mezi orgány veřejné moci a fyzickými a právnickými osobami) je povinen podat přiznání – stejně jako oznámení o prodeji nemovitosti – elektronicky. To si poplatník může najít na portálu www.daneelektronicky.cz, kde vyplní formulář, který buď pošle finančnímu úřadu jako datovou zprávu či si vyplněný formulář vytisknout, podepsat a doručit na finanční úřad v papírové formě.

Platit lze i přes SIPO. Je však nutné odevzdat finančnímu úřadu včas Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Pokud poplatník chce této možnosti využít i v roce 2019, musí oznámení odevzdat do konce ledna – jinak bude tímto způsobem platit až další rok. Součástí musí být doklad o přidělení spojovacího čísla SIPO – pokud jej poplatník nemá, může si o něj požádat na poště. Jestli chce skrze SIPO platit i v případě dalších nemovitostí, musí oznámení podat na každém z krajských úřadů zvlášť. Platbu zle provést i skrze e-mail.

Co když se s platbou zpozdím?

S platbou není radno otálet. Do pěti pracovních dnů je opoždění bez sankce – zde pozor, protože do těchto dní se započítává i samotné odeslání platby. Další dny prodlení jsou pod pokutou ve výši 0,05 procenta vyměřené daně. Ta však nesmí být vyšší než tři sta tisíc korun a vyšší než pět procent daně. Poplatníci se sankce nemusí obávat, pokud je výměra daně nižší než v předešlém roce a zapomene ji včas uhradit – v tomto případě se sankce nevypočítává, pokud ji uhradí v rozumné době.

Vzhledem k tomu, že platba jakýchkoliv daní je ošemetné pro spoustu lidí, není na škodu se na nejasnosti zeptat na jakémkoliv finančním či celním úřadu nebo jejich webových stránkách. Abyste pomoc nemuseli bezradně hledat sami, nalezli jsme ji za vás my v redakci. Zde pod těmito odkazy naleznete vše potřebné k tomu, abyste daň z movitých věcí vyřešili snadno a s přehledem:

Zákon o dani z nemovitých věcí

Oznámení o platbě prostřednictvím SIPO

Oznámení o platbě prostřednictvím e-mailu

Pokyny k vyplnění přiznání o dani z nemovitých věcí

Zde naleznete všechny potřebné formuláře pohromadě

Psali jsme také:

Daň z nabytí nemovitosti se bude platit dál

Podpora bydlení v praxi: Vyšší daně i poplatky

Doporučené pořady

Stylové koupelny plné inspirace

Stylové koupelny plné inspirace

Developerské projekty

Developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Rady pro investice do nemovitostí

Rady pro investice do nemovitostí

Dům na klíč

Dům na klíč

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Přemkovy rychlé rady pro zahrady

Vybíráme audio do domácnosti

Vybíráme audio do domácnosti

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Stavba není sen 3 - Javor apartmán

Bydlení handicapovaných

Bydlení handicapovaných

Nejzajímavější hotely

Nejzajímavější hotely

Na kafe!

Na kafe!

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Stavba není sen 2 - Rekonstrukce bytu

Inspirace koupelny

Inspirace koupelny

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Stavba není sen - Stavba domu

Stavba není sen - Stavba domu

Vybíráme okna

Vybíráme okna

Jak se vyrábí dřevostavby

Jak se vyrábí dřevostavby


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu