ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Začátkem loňského roku rostly ceny nemovitostí v ČR nejrychleji ze všech států EU

Začátkem loňského roku rostly ceny nemovitostí v ČR nejrychleji ze všech států EU

Začátkem loňského roku rostly ceny nemovitostí v ČR nejrychleji ze všech států EU
16. 7. 2018

Statistický úřad Evropské unie Eurostat zveřejnil aktualizovanou statistiku vývoje cen bytů a domů v jednotlivých zemích EU. Tempo cenového růstu v České republice v letošním druhém čtvrtletí výrazně zpomalilo, když kleslo z dvojciferných hodnot na meziroční růst 7,7 %. Tato hodnota nás řadí na 10. místo v EU. V prvním až třetím čtvrtletí loňského roku rostly ceny nemovitostí v ČR nejrychleji ze všech států EU.

Vysokého tempa růstu cen za poslední rok dosahuje například Irsko. Zajímavé v našem kontextu je, že zdejší centrální banka má také stanovená omezení pro poskytování hypoték, obdobně jako je od října stanovila naše ČNB. Hodnota DTI (poměr hodnoty úvěrů žadatele vůči jeho čistému ročnímu příjmu) je v Irsku už několik let dokonce nastavena na velmi přísných 3,5, zatímco naše centrální banka určila hodnotu 9. Statistika však jasně ukazuje, že ani takové omezení dostupnosti hypoték nemusí zastavit silný růst cen nemovitostí.

Zaujme také skokové zvýšení tempa růstu na dvoucifernou hodnotu ve druhém čtvrtletí 2018 u Slovenska. Tam totiž vstoupila v platnost omezení pro získání hypotečních úvěrů od začátku letošního třetího čtvrtletí. Limity nastavila Národná banka Slovenska podobně jako naše ČNB, zmiňované DTI na hodnotu 8, pro mladé do 35 let pak 9. Skokový nárůst cen ve druhém čtvrtletí však může naznačovat, že se lidé snažili „předzásobit“ a pořídit si nemovitosti na hypotéky ještě za původních, mírnějších pravidel. Zaváděná omezení zde tedy nejspíš paradoxně přispěla k ještě silnějšímu zvýšení poptávky a tím spojenému výraznějšímu nárůstu cen. Vývoj na Slovensku může být zajímavý indikátor toho, jak by vývoj cen na nemovitostním trhu mohl probíhat u nás před i po začátku platnosti přísnějších pravidel pro získání hypotéky.

Příklady těchto dvou zemí ukazují, že dopad opatření centrálních bank na ceny nemovitostí je velmi omezený, v případě Slovenska minimálně z krátkodobého hlediska dokonce zcela opačný – tedy zpřísnění podmínek pro hypotéky vede dočasně k výraznějšímu růstu cen nemovitostí. Dá se očekávat, že stejný vývoj bude i u nás.

Ceny bytů u nás rostou hlavně kvůli jejich extrémnímu nedostatku. Na trhu jich je mnohem méně, než kolik je zájemců. Příčina je známá: neúměrně zdlouhavá administrativa a povolovací procesy pro nové stavby, kterých proto vzniká málo.

Zdroj: EKOSPOL

Diskuze

Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVbydleni.cz je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu